Autoři a autorky

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Michal Ajvaz

Začínal jako básník, okouzlený hrou a groteskností magického realismu, zejména toho cortázarovského typu (sbírka Vražda v hotelu Intercontinental, 1989). Pokračoval jako autor povídek a novel, v nichž kreativně smísil prvky absurdní literatury, literárního experimentu a imaginativní prózy. Více čtěte zde.


 

 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

David Böhm

Profiluje se jednak jako kreslíř, jednak jako umělec konceptuální ražby. V knize se zaměřuje na tvorbu pro děti. Svorníkem jeho výtvarných aktivit jsou hravost, humor, experiment. Řadu svých projektů realizoval ve spolupráci s Jiřím Frantou. Spoluzaložil komiksové noviny Kix. V roce 2009 se představil titulem Ticho hrocha, komiksovou interpretací slohových cvičení z jedné africké školy. Více čtěte zde.


 

 

Jana Benešová

Anna Cima

Je jí osmadvacet a za svoji prozaickou prvotinu Probudím se na Šibuji (Paseka, 2018) posbírala v roce 2019 hned tři důležité ceny: Magnesii Literu pro „objev roku“, Cenu Česká kniha a Cenu Jiřího Ortena, udělovanou spisovatelům do třiceti let. Více čtěte zde.


 

 

 

Milan Malíček

Radka Denemarková

Je autorkou románů, divadelních her a esejí a překladatelkou z němčiny (mj. Herta Müller, Elfriede Jelinek). Jako jediná česká spisovatelka je čtyřnásobnou nositelkou prestižního ocenění Magnesia Litera. Více čtěte zde.


 

 

CzechLit

Jiří Hájíček

Je autor románů a povídek. Próza je jeho doménou stejně jako jihočeský venkov zdrojem jeho inspirace. Na proměnách venkova pod vlivem politických dějů po 2. světové válce ukazuje, jak se společenské změny podepsaly na životě venkovského společenství. Více čtěte zde.


 

 

CzechLit

Petr Hruška

Je básník, prozaik a literární historik. Petr Hruška patří k v současnosti nejvýraznějším a nejoceňovanějším autorům své generace, jeho básně, ve kterých všední události často odhaluje v jejich nesamozřejmosti, byly přeloženy do řady cizích jazyků. Více čtěte zde.


 

 

Martin Rýz

Petra Hůlová

Je sisovatelka, esejistka a dramatička. Pro její dílo je příznačná různorodost stylu, témat i prostředí (New York, Taiga, ukrajinská menšina v Praze atd.). Její zatím poslední román Zlodějka mýho táty (2019) je vyprávěn z pohledu kluka, jenž žije ve střídavé péči rodičů. Více čtěte zde.


 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Galina Miklínová

Zřejmě nejznámější česká ilustrátorka knih pro děti a mládež po roce 2000. Proslavila ji hlavně spolupráce s básníkem Pavlem Šrutem, prvořadě jejich románová trilogie Lichožrouti, ale i s dalšími autory, jako Eva Papoušková, Petr Stančík nebo Alena Mornštajnová. Více čtěte zde.


 

 

 

Vojtěch Vlk

Alena Mornštajnová

Je spisovatelka a překladatelka z angličtiny. Již v jejím debutovém románu Slepá mapa (2013) jsou v centru vyprávění ženské protagonistky, tři generace jedné rodiny, na jejichž osudu se podepsalo soukolí dějin i vlastní dispozice. Její třetí román Hana (2017) se stal bestselerem a byl přeložen do jedenácti jazyků. Více čtěte zde.


 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Iva Procházková

Zřejmě nejvýraznější česká spisovatelka knížek pro děti a mládež po roce 1989. Debutovala titulem Komu chybí kolečko? (1981). Následovaly dvě desítky knížek psaných jak česky, tak německy. Některé z jejích knih byly zfilmovány, jiné přeloženy (celkem do více než patnácti jazyků). Více čtěte zde.


 

 

 

Milada Fišerová

Jaroslav Rudiš

Je spisovatel, esejista, dramatik a scenárista. Za svou prozaickou prvotinu Nebe pod Berlínem (2002) získal cenu Jiřího Ortena. Nejen zde ale i v jeho dalších románech, jejichž hrdinové jsou často outsideři a samotáři, se odráží láska k velkoměstu a jeho subkulturám. Typická je pro něj také fascinace novodobými česko-německými dějinami. Více čtěte zde.


 

Marek Bouda

Karol Sidon

Padesát let v tvůrčím zenitu: od Snu o mém otci po tetralogii Kde dávají lišky dobrou noc. A jako bonus kompletní překlad Tóry. Seznamte se: Karol Sidon. Muž mnoha řemesel: dramatik, prozaik, scenárista, esejista, překladatel. Vrchní zemský rabín. Bývalý chartista a disident. Více čtěte zde.


 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Petr Stančík

Jeden z nejproduktivnějších českých spisovatelů posledních let. Kvantita se ale ve Stančíkově případě snoubí s jasnou kvalitou: ať jde o jeho knížky pro děti a mládež, o jeho románové práce nebo o kratochvilný mystifikační výlet pod žánrovou hlavičkou steam-punku. Stančík je zdatný a obratný vypravěč, který se neleká ani bizarních a potrhlých dějových zákrut a zkratek, ani groteskně rozšklebených postav, ani prvků populární či brakové literatury, které užitkuje s výjimečným vypravěčským citem. Více čtěte zde.


 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Marek Šindelka

Jeden z doma nejoceňovanějších a v zahraničí nejžádanějších českých spisovatelů po roce 2000. Debutoval jako básník (Strychnin a jiné básně, 2005; Cena Jiřího Ortena 2006). Následovaly román Chyba (2008), povídkové soubory Zůstaňte s námi (2011; Magnesia Litera za prózu 2012) a Mapa Anny (2014) a novela Únava materiálu (2016; Magnesia Litera za prózu 2017). Píše úsporným stylem a přesným jazykem, zřetelně pod vlivem filmové scenáristiky, kterou vystudoval. Více čtěte zde.


 

David Konečný (Moravská zemská knihovna v Brně – České literární centrum) (CC BY-NC-ND 4.0)

Jáchym Topol

Po prvních básnických sbírkách se od 90. let 20. století věnuje zejména próze, jeho prozaickou prvotinou je román Sestra (1994) reflektující dobu společenského převratu. Ve svých svérázným jazykem vyprávěných textech jako Anděl (1995), Noční práce (2001) nebo Chladnou zemí (2009) často spojuje aktuální společenská témata s tabuizovanými, respektive klíčovými momenty soudobých českých dějin. J. Topol patří mezi nejpřekládanější a mezinárodně nejznámější soudobé české autory. Více čtěte zde.


 

Vojtěch Vlk

Kateřina Tučková

Je spisovatelka, dramatička a kurátorka. Působí jako autorka beletrie a literatury faktu na volné noze. Její romány Vyhnání Gerty Schnirch (2009) o brněnských Němcích a Žítkovské bohyně (2012), věnované osudu léčitelek z oblasti Moravských Kopanic v dobách komunistického režimu, získaly prestižní ocenění Magnesia Litera. Obě knihy se v České republice staly bestselery a byly přeloženy do 17 jazyků. Více čtěte zde.


Miroslav Žamboch

Od poloviny devadesátých let jedna z klíčových postav české fantasy a vědecké fantastiky. Publikoval na padesát knižních titulů, nejznámější jsou série Koniáš, John Francis Kovář a Bakly (zatím poslední díly: Hledání smrti, 2018; V objetí smrti, 2019). Ve volném čase se věnuje kulturistice a extrémním sportům. Více čtěte zde.


 

Partneři