Emil Hakl

Emil Hakl

Prozaik, držitel několika literárních ocenění, mimo jiné i dvou Magnesií Liter a Ceny Josefa Škvoreckého. Jeden z našich nejoceňovanějších a nejpřekládanějších současných autorů, jeho prózy vyšly v angličtině, holandštině, švédštině, italštině, norštině či němčině. Vlastním jménem Jan Beneš. Narodil se 25. března 1958.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Výsek Argo 2018
Umina verze Argo 2016 DE
Konec světa Argo 2014
Hovězí kostky Argo 2014
Skutečná událost Argo 2013 NL | BG | DE  2014 Magnesia Litera – Původní česká próza
Intimní schránka Sabriny Black (Final Cut) Argo 2010
Pravidla směšného chování Argo 2010 SV | PL | NL | DE  2010 Cena Josefa Škvoreckého
Někdy jindy, někde jinde Listen 2009
O rodičích a dětech Argo 2008 BG | HU | IT | NO | SV | DE | NL | ES | EN | PL  2003 Magnesia Litera – Próza
Let čarodějnice Argo 2008
O létajících objektech Argo 2004 EN
Intimní schránka Sabriny Black Argo 2002
O rodičích a dětech Argo 2002 BG | HU | IT | NO | SV | DE | NL | ES | EN | PL  2003 Magnesia Litera – Próza
Konec světa Argo 2001
Zkušební trylky z Marsu Cherm 2000
Rozpojená slova Mladá fronta 1991
Konec světa
Konec světa
Intimní schránka Sabriny Black (Final Cut)
Intimní schránka Sabriny Black (Final Cut)
O rodičích a dětech
O rodičích a dětech
O létajících objektech
O létajících objektech
Intimní schránka Sabriny Black
Intimní schránka Sabriny Black
Konec světa
Konec světa
Zkušební trylky z Marsu
Zkušební trylky z Marsu
Rozpojená slova
Rozpojená slova
Cena Rok Země
Magnesia Litera – Původní česká próza 2014 Česká republika
Cena Josefa Škvoreckého 2010 Czech Republic
Magnesia Litera – Próza 2003 Czech Republic
Z recenzí
Proč píše Emil Hakl tak výjimečné prózy? V několika slovech a bez zbytečného vysvětlování dokáže předestřít chlapy, jejichž příběh čtenáře zajímá a dojímá, přestože je jisté, že v něm bude víc pádů než úspěchů.
—Klára Kubíčková
kultura.idnes.cz

Emil Hakl vystudoval tvorbu textu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Živil se jako textař v reklamní agentuře a jako novinář. Debutoval básnickou sbírkou Rozpojená slova (Mladá fronta, 1991), kterou kritikové přijali jako zdařilou undergroundovou prvotinu. V roce 2000 mu vyšla sbírka Zkušební trylky z Marsu (Chem, 2000), načež opustil poezii a věnoval se próze.

První soubor povídek mu vyšel po názvem Konec světa (Argo, 2001), spisovatel Václav Kahuda na jeho záložce Hakla nabádá, aby se místo kódování zpráv do básní věnoval právě prozaickému ztvárnění osobního materiálu. Už od prvních próz tak Hakl činí – jeho bytostným prostředím jsou hospody a týpci, kteří je obývají víc než svoje domovy. „Z perspektivy hospodského žvástu, kterým není banální malichernost, ale proměňuje se v existenciální ulpívání na životě, a zážitku jakožto nezakotveného činu Beneš komentuje okolí s chladnou, biedermeyerovskou usedlostí, přičemž jediné, co je mu opravdu cizí, jsou usměvaví, ambiciózní kariéristé či užvanění intelektuálové,“ píše v recenzi povídek Petr Vaněk na serveru iLiteratura.cz. Následovala Intimní schránka Sabriny Black (Argo, 2002), generační autobiograficky laděný román, zpověď muže konce 90. let 20. století. V témže roce pak Hakl vydal ještě novelu O rodičích a dětech (Argo, 2002), která mu v dalším roce vynesla Magnesii Literu za prózu. Setkání otce a syna zaznamenané v jediném dialogu svědčí hlavně o Haklově pozorovatelské bravuře, sled jejich historek a vzpomínek si vzal o pět let později za námět režisér Vladimír Michálek a natočil podle nich celovečerní film. Kniha zatím vyšla ve dvanácti jazycích včetně angličtiny, němčiny, švédštiny či italštiny.

V roce 2004 vyšly Haklovy další povídky nazvané O létajících objektech (Argo, 2004) a o čtyři roky později pak román Let Čarodějnice (Argo, 2008). „Let čarodějnice je v prvé řadě románem jazyka, a to víc než jakákoli jiná Haklova próza. Autor tu předvádí nejvtipnější jazykovou exhibici, s jakou dosud přišel, trochu klackovsky zde servíruje pojmenování, u kterých čtenář buď kroutí hlavou, nebo se prostě chechtá. Ruku v ruce s ní dostává prostor absolutní prozaický sluch, kterým Hakl, obdobně jako Bohumil Hrabal, ve svých knihách vládne,“ píše o románu Petr Vaněk. Dva roky po Letu čarodějnice přišel Hakl s románem, který je dosud jeho nejúspěšnějším. Pravidla směšného chování (Argo, 2010) získala Cenu Josefa Škvoreckého, byla nominovaná na Magnesii Literu v kategorii prózy a byla druhá v anketě Lidových novin Kniha roku 2010. Hakl v nich navazuje na předchozí dialog otce se synem z knihy O rodičích a dětech. Zmíněná Pravidla směšného chování ukazují Hakla jako dokonale vypsaného suverénního autora, po kterém kritika v české literatuře volá posledních patnáct let. V témže roce Hakl přepracoval svůj první román Intimní schránka Sabriny Black, který vyšel s přídomkem Final Cut (Argo, 2010). Román Skutečná událost (Argo, 2013) líčí tři smutné parodie na muže, kteří ve volných chvílích, jež mají víc než dost, hrají počítačové hry, pijí nebo si barví bradku ve snaze dát okolí najevo, že i čtyřicátníci mohou být mladí duchem. Za knihu Hakl získal v roce 2014 svoji druhou Magnesii Literu za prózu. Třetí soubor povídek autorovi vyšel pod názvem Hovězí kostky (Argo, 2014).

Ukázka

„Víš, co tě vzbudilo?“ sdělila ti tenhle čtvrtek uprostřed noci. „Dala jsem ti facku! Teď ti dám eště druhou,“ třeskla ti v mozku rachejtle.
Nic jsi nenamítal. Věděl jsi proč. Chtěls to vysvětlit, posypat se popelem, trochu krvácet, trochu lhát, ale předešla tě.
„Pozejtří se od tebe vodstěhuju,“ sdělila ti. „Kdybys měl vodvahu přiznat se sám, mohlo to dopadnout jinak, ale takhle jdu. Teď eště spi.“
Leželi jste vedle sebe do rána. Sbíral jsi slova, ale nesebral. Laura občas vzlykla. Mohl sis rozbít hlavu o zeď, mohls ji políbit. Možná by to nepomohlo, jenže jsi neudělal ani to.

—Hovězí kostky (Argo, 2014)
Z ocenění
 2014 Magnesia Litera – Původní česká próza
 2010 Cena Josefa Škvoreckého
 2003 Magnesia Litera – Próza
Autorská práva v zahraničí
Nakladatelství Argo
W: http://www.argo.cz/
E: veronika.chaloupkova@argo.cz