Pavel Kohout

Pavel Kohout

Dramatik, prozaik, básník, scénárista a překladatel. Jeden z našich nejpřekládanějších autorů, v roce 1978 donucený k emigraci, od roku 1980 má i rakouské občanství. Je nositelem rakouské ceny Waldviertelské akademie. Narodil se 20. července 1928.

 


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Jolana a kouzelník (Jolana a kouzelník) Novela bohemica 2016
Bílá kniha o kauze Adam Juráček Větrné mlýny 2014 DE | EN
Zánik trilobitů v Čechách Mladá fronta 2014
Sněžím Větrné mlýny 2013
Tango mortale Pistorius & Olšanská 2012 DE
Skrytá hvězda Jelena Mašínová Větrné mlýny 2011
Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem Academia 2011
Dramata a frašky ekonomie Pistorius & Olšanská 2011
Z pohledu trilobita Pistorius & Olšanská 2010
Válka ve třetím poschodí Radioservis 2010
Cizinec a krásná paní Pistorius & Olšanská 2009 DE
Pět a Pat Větrné mlýny 2008
O ničem a o všem Pistorius & Olšanská, Academia 2008
Smyčka Pistorius & Olšanská 2008
To byl můj život?? (1. a 2. díl) Paseka, Pistorius & Olšanská 2005 DE
Čtyři a Cyrano!! Větrné mlýny 2005
Bílá kniha o cause Adam Juráček... contra sir Isaac Newton Paseka 2005 DE
Čtyři a Cyrano!! Větrné mlýny 2005
Lesk cizího peří Paseka 2003
Hry v posteli Paseka 2001
Ta dlouhá vlna za kýlem Paseka 2000
Ten žena a ta muž Mladá fronta 1999 ES
Šest a sex Mladá fronta 1998
Z deníku kontrarevolucionáře Mladá fronta 1997
Konec velkých prázdnin Mladá fronta 1996
Hvězdná hodina vrahů Mladá fronta 1995 ES | EN
Sněžím Český spisovatel 1993
Hodina tance a lásky Československý spisovatel 1992
Nápady svaté Kláry Mladá fronta 1991
Bílá kniha o kauze Adam Juráček Československý spisovatel 1991 DE | EN
Život v tichém domě: Tři aktovky se společným jmenovatelem Dilia 1990
Ubohý vrah Dilia 1990
Katyně Československý spisovatel 1990
Kde je zakopán pes Atlantis 1990
Hodina tance a lásky : německá romance Index 1989
Briefe über die Grenze Wegner 1968
August August, august Dilia 1967
Bílá kniha o kauze Adama Juráčka Československý spisovatel 0 DE | EN
Cesta kolem světa za 80 dní Orbis 0
Jolana a kouzelník
Jolana a kouzelník
Válka ve třetím poschodí
Válka ve třetím poschodí
Pět a Pat
Pět a Pat
Bílá kniha o cause Adam Juráček... contra sir Isaac Newton
Bílá kniha o cause Adam Juráček... contra sir Isaac Newton
Čtyři a Cyrano!!
Čtyři a Cyrano!!
Lesk cizího peří
Lesk cizího peří
Hry v posteli
Hry v posteli
Ta dlouhá vlna za kýlem
Ta dlouhá vlna za kýlem
Ten žena a ta muž
Ten žena a ta muž
Šest a sex
Šest a sex
Z deníku kontrarevolucionáře
Z deníku kontrarevolucionáře
Konec velkých prázdnin
Konec velkých prázdnin
Hodina tance a lásky
Hodina tance a lásky
Nápady svaté Kláry
Nápady svaté Kláry
Bílá kniha o kauze Adam Juráček
Bílá kniha o kauze Adam Juráček
Život v tichém domě: Tři aktovky se společným jmenovatelem
Život v tichém domě: Tři aktovky se společným jmenovatelem
Ubohý vrah
Pavel Kohout
Ubohý vrah
Katyně
Katyně
Kde je zakopán pes
Kde je zakopán pes
Hodina tance a lásky : německá romance
Hodina tance a lásky : německá romance
Briefe über die Grenze
Briefe über die Grenze
August August, august
Pavel Kohout
August August, august
Bílá kniha o kauze Adama Juráčka
Pavel Kohout
Bílá kniha o kauze Adama Juráčka
Cesta kolem světa za 80 dní
Cesta kolem světa za 80 dní
Z recenzí
Momenty, ve kterých Kohout nechává čtenáře nahlédnout do procesu sepisování budovatelské poezie, jsou velice působivé a lze je vnímat jako svým způsobem autorskou konfesi.
—Vítek Schmarc
A2

Vystudoval estetiku a divadelní vědu na Karlově univerzitě v Praze, byl přesvědčeným komunistou a autorem budovatelských veršů. Svoji první ženu si dokonce vzal v den Stalinových narozenin. V 60. letech se začal přiklánět k reformním komunistům, v roce 1967 po význačném sjezdu Československých spisovatelů se stal významným kritikem strany a v roce 1969 byl jako jeden z hlavních představitelů takzvaného Pražského jara vyloučený nadobro. Stál u zrodu Charty 77, v roce 1978 odjel se svojí třetí ženou scénáristkou a spisovatelkou Jelenou Mašínovou na roční angažmá v Burgtheatru, odkud mu byl znemožněný návrat do vlasti. Usadili se ve Vídni, dnes žijí mezi Rakouskem a Českou republikou, sám autor jako příměr uvádí, že nejvíc doma je ve vlaku na cestě z z Vídně do Prahy. Proslul jako autor více než čtyřiceti divadelních her, kromě vlastní tvorby zdramatizoval Franze Kafku, Karla Čapka, Jaroslava Haška či Julese Vernea. Napsal hru Marie zápasí s anděly (1981) o životě disidentky Vlasty Chramostové, Ecce Constantia (1988) o procesu s Mistrem Janem Husem v Kostnici či jednoaktovku Atest (1979), v níž alter ego Václava Havla Ferdinand Vaněk usiluje o chovatelský posudek pro svého psa, který ale nemůže získat, protože není členem komunistické strany. Úspěšná je jeho hra August August, august (1967) o klaunovi, který sní o lipicánech. Dramata Pavla Kohouta se už desítky let hrají na velkých evropských scénách, ve Vídni, Hamburku či Bruselu. Po několika prvních povídkách napsal Kohout román Katyně (samizdatová edice Petlice, 1978, oficiálně až v roce 1990, Československý spisovatel), jenž pojednává o Lízince studující akademii pro katy, Střední odborné učiliště popravních věd. Absurdně groteskní podobenství vypráví o neomezené moci totalitního sytému, a nelítostných praktikách státního aparátu. A mimo jiné i o lidské schopnosti přizpůsobit se absurdním podmínkám.

Následoval alegorický román Nápady svaté Kláry (samizdat, 1982) o dospívající dívce s jasnovideckými sklony a stěžejní dílo Kde je zakopán pes (samizdat, 1987, knižně poprvé Atlantis, 1990). Memoárromán (jak autor žánr knihy vymezil) je autobiografickým líčením okolností vzniku Charty 77, název odkazuje na psa, kterého tehdy státní bezpečnost Kohoutovým otrávila. Mimochodem rodina chová už desítky let jezevčíky. „Celé vyprávění je provokativně stylizováno do podoby permanentního rozhovoru hrdiny s vlastním psem, protože naprostá většina lidského okolí už ze strachu a zbabělosti nenaslouchá… Román jako celek je detailním, autentickým a adresným, ale také jednostranným a subjektivním svědectvím o mravním selhání kulturní fronty po porážce ideálů Pražského jara, o činnosti jedinců usilujících o vzdorné zachování duchovní kontinuity s demokratickými tradicemi i za cenu ponižování a perzekuce,“ píše o knize Miroslav Zelinský. Román Hodina tance a lásky (vyšel nejprve německy v roce 1989, česky poprvé Československý spisovatel 1992) otevírá pro autora dosud nezpracované téma druhé světové války (odehrává se v Terezíně), k němuž se bude ovšem později vracet. Počátkem 90. let pracoval Kohout na románu Konec velkých prázdnin (vyšel nejprve německy v roce 1990, česky poprvé Paseka, 1996), čítajícím přes 600 stran. Osudy Čechů i Slováků ve vynucené emigraci i bilance uplynulých desetiletí před ní čerpají z autorových zkušeností, Kohout společně se svojí ženou scénáristkou Jelenou Mašínovou přepracoval román i do scénáře k oblíbenému televiznímu seriálu. Po revoluci se Kohout vrátil k tématu druhé světové války, k politickým procesům krátce po ní i k líčení české současnosti: napsal Hvězdnou hodinu vrahů (Mladá fronta, 1995), stručný román Smyčka (Pistorius a Olšanská, 2008), knihu Cizinec a krásná paní (Pistorius a Olšanská, 2009) nebo Tango mortale (Pistorius a Olšanská, 2012). Vyšly mu také další memoáry, dvousvazková kniha Můj život s Hitlerem, Stainem a Havlem (Academia, 2011) a dvě vydání vzpomínek Z deníku kontrarevolucionáře (poprvé německy 1969, česky Mladá fronta 1997). Píše do novin a časopisů, své fejetony a postřehy pak vydává souborně. Dnes je jedním z nejprodávanějších a nejhranějších českých autorů v zahraničí.

Ukázka

Vzdor tuctům zadržených byl hřbitov přeplněn. Ohled na hroby z nás upletl husté lidské řetězy, které se pravoúhle protýkaly v nesčetných bodech. Přes rameno člověka, na jehož záda jsem byl přitisknut, viděl jsem mezi pomníky čtvrtprofil Landovského; dozvíme se pak, že svému komandu unikl po střechách. Když nás rakev míjela, položil na ni kdosi trnovou korunu; mezi trny se draly pupence nadcházejícího jara. Muž přede mnou hbitě vydupal na nejbližší hrob a fotografoval pachatele. Nestyděli se horších věcí. Když začal mluvit kněz, ozval se nervy drásající zvuk, jako by nahodila motorové pily parta dřevorubců. To se na těsně přilehlém plochodrážním stadiónu postavilo do řady závodní družstvo policejní sportovní jednoty Rudá hvězda. S telecím úsměvem chlapáků, kterým nic nehrozí a proto si mohou dovolit cokoli, vydrželi naplno turovat motory vysokoobrátkových strojů celou tu půlhodinu. Když povolily popruhy pod rakví, zavěsil se patrolující policejní vrtulník přímo nad hrob. A ten řev a ten vichr byly tak šílené; že překročily tajemný práh a proměnily se v stojaté ticho. Tím tichem klesal náš pan profesor a první mluvčí Charty 77 Jan Patočka do českých dějin. Ten jek bude navždy patřit k památce dra Gustáva Husáka.

—Kde je zakopán pes (Atlantis, 1990)
Autorská práva v zahraničí
Dilia
W: http://www.dilia.cz