Petr Sís

Petr Sís

Malíř, grafik, autor animovaných filmů, ilustrátor, spisovatel, publicista. Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny hanse Christiana Andersena (2012), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů. Vychází v angličtině, francouzštině, němčině a další desítce jazyků. Narodil se 11. 5. 1949 v Brně.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Nicky & Věra Labyrint 2021
Robinson (Robinson) Labyrint 2017 DE
Komodo Labyrint 2016
Pilot a Malý princ. Život Antoina de Saint-Exupéry Labyrint 2014 EN
Šťastný skřítek Paseka 2012
Ptačí sněm Labyrint 2011
Diskotéka Petra Síse Labyrint 2009
Tři zlaté klíče Labyrint 2007
Zeď / Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Labyrint 2007 RU  2008 Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu a uměleckonaučná literatura pro děti
 2008 Zlatá stuha – Výtvarná část: Beletrie pro děti
 2008 Magnesia Litera – Cena čtenářů
Hrej, Mozarte, hrej Labyrint 2006
Tibet / Tajemství červené krabičky Labyrint 2005  2006 Magnesia Litera – Cena čtenářů
Strom života Labyrint 2004  2004 Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace)
Hvězdný posel Albatros 1996
Podivuhodný příběh Eskymo Welzla Paseka 1995
Cena Rok Země
Cena Hanse Christiana Andersena 2012 Danmark
Magnesia Litera – Cena čtenářů 2008 Česká republika
Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu a uměleckonaučná literatura pro děti 2008 Česká republika
Zlatá stuha – Výtvarná část: Beletrie pro děti 2008 Česká republika
Magnesia Litera – Cena čtenářů 2006 Česká republika
Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace) 2004 Česká republika
Z recenzí
Oprávněně považuje Sís své dílo za vizuální poezii. Text je často přímou součástí ilustrací, například je uspořádán do kruhu nebo se vlní podél obrázků. Ilustrace mnohdy přebírají funkci textu, pokračují ve vyprávění, zdůvodňují, rozvádí sdělení, které text pouze naznačil. Psané slovo zase funguje jako vodítko k porozumění ilustracím. Epos v Sísově zpracování ožil jako básnivé vyprávění v obrazech, jejichž posloupnost využívá principu užívaného při tvorbě animovaného filmu, jímž se Sís také zabývá. Je to patrné již na začátku knihy, kdy se po otočení každé stránky setkáváme s další a další fází proměny básníka Attára v Dudka.
—Barbora Bártová
Aluze

Začínal jako muzikant a hudební publicista, maloval plakáty a obaly dlouhohrajících desek, později točil videoklipy. Absolvoval na pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně, nejprve točil animované filmy. Za snímek Hlavy (1980) získal Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně. V roce 1982 získal povolení vycestovat z komunistického Československa do Los Angeles, kde natáčel znělku pro tehdejší olympijské hry, pak však došlo k bojkotu her ze strany států východního bloku a Sís se už zpátky do vlasti nesměl vrátit. Dnes žije v New Yorku. Je autorem ilustrací ke zhruba šesti desítkám knih, další tři desítky vytvořil jako autorské tituly. Debutoval ilustracemi světových i českých pohádek, jako první autorská kniha mu vyšel v němčině příběh o Kryštofu Kolumbovi, následovaly francouzské a německé pohádky. Čeští čtenáři dostali do rukou porvé až jeho knihu Podivuhodný příběh Eskymo Welzla (Paseka, 1995), následovala kniha Tři zlaté klíče (Albatros, 1995), v témže roce vyšla kniha i ve francouzštině jako Tři zlaté klíče k magické Praze. Klíče v příbězích otevírají tajemné zámky starých pražských pověstí o Bruncvíkovi, o Golemovi a o mistru Hanušovi a jeho staroměstském orloji. Autorská kniha Hvězdný posel vypráví o životě slavného vědce, matematika, astronoma, filozofa a fyzika Galilea Galileiho (Albatros, 1996). Další řada Sísových knih vyšla mezi léty 1997 až 2004 v němčině, francouzštině či španělštině, česky a v Česku až kniha o životě přírodovědce, geologa a myslitele Charlese Darwina nazvaná Strom života (Raketa, 2004), ta musela být do češtiny přeložená Viktorem Janišem. Sís za ni získal nejvyšší cenu na Mezinárodním veletrhu dětských knih v Boloni.

Následoval titul Tibet: tajemství červené krabičky (Raketa, Labyrint, 2005). Autor coby vypravěč v ní otevírá červenou krabičku, kterou dostal od svého otce a vydává se pomocí jejího obsahu po otcových stopách v Tibetu. „Kniha je unikátním výtvarným dílem, na každé stránce můžeme sledovat Sísův smysl pro detail. Často používá motiv rodiny, kreslí sebe, matku a bílou siluetu otce, aby dal najevo, že tehdy měl tatínka stovky kilometrů daleko. Velice půvabné jsou kresby připomínající mandaly nebo složitá bludiště. Mnoho stran pokrývají koláže z překreslených deníkových listů a výjevy z tibetské mytologie. Za každým příběhem následuje velká kresba krajiny, která zabírá celou dvoustranu, a přirozeně tak odděluje jednotlivé části knihy,“ charakterizuje knihu Pavla Vraspírová na iLiteratuře.cz. Sís za ni získal Cenu čtenářů v soutěži magnesia Litera 2006. Následoval titul Hrej, Mozarte, hrej (Labyrint, 2006), který do češtiny z angličtiny převedl už sám autor. U příležitosti 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta převyprávěl a nakreslil Sís osudy malého geniálního skladatele.

Titul Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou (Labyrint, 2007) mapuje autorovo dětství a dospívání v komunistickém Československu, ovšem opět zejména detaily v obrazech. „Sísovy knihy se vyznačují promyšlenou tematickou volbou, kompozicí, vrstvením symbolů, významů a motivů (třeba se frekventovaně objevuje motiv cesty, stopy, otisku, mapy); neplýtvá prostorem a od obálky po poslední stránku má vše důkladně promyšleno. Užívá typografii jako ilustrační element a od otevření knihy musíme pečlivě „číst“ každou stránku, protože všechno něco znamená,“ stojí ve studii Svatavy Urbancové v monografii Pohyby. Za knihu získal autor durhou Magnesii Literu v kategorii Cena čtenářů 2008. Ptačí sněm (Labyrint, 2011) je autorskou verzí dávného mýtu o cestě ptáků k tajemné hoře Kaf, o tom, že mír má každý v sobě a že i cesta může být cíl. K výročí úmrtí Antoina de Saint-Exupéryho vytvořil Sís autorskou publikaci Pilot a Malý princ (Labyrint, 2014), jenž je vlastně Exupéryho životopisem a laskavou grafickou zprávou o tom, jak velký muž nikdy nepřestal být dítětem.

Ukázka

pilotamalyprinc

—Pilot a Malý princ (Labyrint, 2014)
Z ocenění
 2012 Cena Hanse Christiana Andersena
 2008 Magnesia Litera – Cena čtenářů
 2008 Zlatá stuha – Výtvarná část: Beletrie pro děti
 2008 Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu a uměleckonaučná literatura pro děti
 2006 Magnesia Litera – Cena čtenářů