PČL na nové adrese

Portál české literatury, nově už pouze pod označením CzechLit, se od 1. 6. 2015 postupně stěhuje na novou adresu http://new.czechlit.cz/. Starý Portál k tomuto dni přestaneme aktualizovat, přičemž veškeré aktualizace od teď budou k nalezení na nové adrese. Starý neaktualizovaný web poběží do té doby, než se nám podaří na ten nový přesunout všechna relevantní data. Omlouváme se za komplikace, děkujeme za pochopení a věříme, že se vám nový CzechLit bude líbit.

Literární pozvánky

«
»
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Newsletter

Nové knihy

 - obal knihy /2013/

לגרגר זפת

Autor

Jáchym TOPOL

Topol v románu účtuje s traumatem osmašedesátého roku metodou brutální grotesky, která vyústí v rozpoutání třetí světové války v české kotlině. Jeho hrdinům chybí heroismus, o to víc oplývají malicherností, rasismem a nedostatkem vyšších ideálů. Prostřednictvím dětského vypravěče jsou zde zachyceny mezilidské vztahy bez jakéhokoli soucitu. Sledujeme pokřivené vlastenectví s mnoha neblahými vedlejšími dopady. Autora zajímá ponížené dětství, sourozenecká oddanost a válka v jakékoli podobě. Zobrazuje lidi jako hračky někoho jiného, aniž by přitom tušili, že jsou nástrojem k dosažení cizích cílů. K absurdnímu vyznění příběhu přispívá „socialistický cirkus“ jako zdroj nejneuvěřitelnějších příhod a vztahů, zčásti fantazijních. Román je karikaturou válečného hrdinství a hrdinů, převrácením vžité interpretace těchto hodnot, o nichž se nikde veřejně nepochybuje, ačkoli ve skutečnosti v sobě skrývají temné jádro. Kniha vyšla mj. v úspěšném anglickém překladu. Česky Torst 2005.

Izraelské vydání doplňuje esej překladatele Pierra Pe'er Friedmanna o Topolovi a jeho jazyce. Na anotaci hebrejsky

Kniha bude představena v Tel Avivu a na Mezinárodním knižním veletrhu v Jeruzalémě v první polovině února 2013, informují Česká centra.

Share |

 

Jazyk: Hebrejština

Název: לגרגר זפת

Místo: Tel Aviv, Israel

Nakladatelství: Achuzat Bayit

Rok: 2013

Počet stran: 323

Překladatel: Pierre Pe'er Friedmann

Žánr: Próza

Přehled vydání:

2013, Achuzat Bayit, Tel Aviv, Israel
לגרגר זפת

Vaše postřehy

» Návštěvní kniha prozatím neobsahuje žádné příspěvky

*

Napište číslicí výsledek příkladu
osmplusčtyři =

© 2015 VIZUS | webmaster | Používáme redakční systém Vizus CMS