PČL na nové adrese

Portál české literatury, nově už pouze pod označením CzechLit, se od 1. 6. 2015 postupně stěhuje na novou adresu http://new.czechlit.cz/. Starý Portál k tomuto dni přestaneme aktualizovat, přičemž veškeré aktualizace od teď budou k nalezení na nové adrese. Starý neaktualizovaný web poběží do té doby, než se nám podaří na ten nový přesunout všechna relevantní data. Omlouváme se za komplikace, děkujeme za pochopení a věříme, že se vám nový CzechLit bude líbit.

Literární pozvánky

«
»
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Nové knihy

 - obal knihy /2013/

Dvořiště

Autor

Ondřej Horák

Nejprve si od stovky holek vzal kalhotky – a nakonec si vzal i vlastní život. Adam tak jako jediný ze čtveřice kamarádů dotáhl do konce "nízkou hru", na niž si po maturitě podali ruku. "Román" Dvořiště je milostným duetem – Adamova životní rekapitulace se proplétá s popisem bloudění "světem po Adamovi" od té, která si myslela, že je jeho životní láskou. A jelikož jsme ve střední Evropě, je tento dvojhlasný žalozpěv přehlušován hospodským žvaněním.

 

O autorovi

Ondřej Horák (1976) se narodil v Českých Budějovicích a na břehu Malše také vyrůstal, později odešel na studia do Prahy. V mládí se postupně věnoval fotbalu, stolnímu tenisu, gastronomii, hudbě a literatuře. Pracoval jako kuchař, skladník, účetní, redaktor a šéfredaktor literárního časopisu Tvar a redaktor v Lidových a Hospodářských novinách. Pomáhal s psaním knih Zdeňka Pohlreicha, Jakuba Vágnera a Jaromíra Bosáka a vedle toho se živí jako knižní redaktor. Ve volném čase se zajímá především o fotbal, stolní tenis, gastronomii, hudbu a literaturu. Žije na břehu Botiče.

 

(Druhé město)

 

Recenze

Recenze Jakuba Šofara v rámci rubriky Výběr − knihy (Právo, 11. 4. 2013, příloha Salon)

Sex, lži a video po česku (Respekt, Petr A. Bílek, 6. 4. 2013)

Recenze Pavla Janouška (Tvar, 9/2013)

 

Ukázka

Sobotní ústup

Ráno prej půdem na houby. No, vida, to je pro mě něco extra, na houbách už sem nebyla, ani nepamatuju, aspoň budu mít pak o čem mlít pantem, až se vrátim do Prahy... Teď už se těšim na postel... Eště se umeju... Á, ta voda vohřatá na kamnech je úplně jiná než ta z vodovodu. Má to tady Michal hezký, pěkně zrekonstruovaný a takhle v noci, dyž svítí jenom ta lampa, to vypadá fak moc dobře.

 

A teď už se položíme, ta postel je teda drobet tvrdá a ta duchna nějak moc těžká, ale co by, sem na vsi a hlavně na návštěvě, vpadla sem sem jako zloděj, a eště budu něco kafat... Je tady úplnej klid... Tady je vlastně kousek hranice... Jesi tady taky lidi utíkali přes dráty? Poslední noc a zejtra už budu v Praze... Je škoda, že to končí, ale je taky moc dobře, že to končí, moc dobře... Ale zas, udělala sem dobře, že sem zajela eště sem, za Michalem... Aspoň sem eště viděla místo, kde sem nebyla. Je to tady hezký.

Naštěstí tu zrovna je, a navíc sám, takže to vyšlo dobře. Vypadalo to, že je docela rád, že sem přijela, že mě docela rád vidí. Vzal mě tam do toho Staňkova, dali sme si v bufetu rybu, pak sme zastavili v Chlumu u kempu a šli se podívat přes lávku na ostrůvek na tom rybníku... Hejtman... Michal říkal, že prej se tam natáčela Romance pro křídlovku vod Holana... No... Nebo ne, vod Holana ne, vod Halase, jo, vod Halase, určitě. Nikdy sem tady fak nebyla, ale je to tady pěkný a úplně jiný, než to bylo tam u tý chaty, přitom to sou taky jižní Čechy...

Ach jo, to sem ráda, že tady takle klidně můžu ležet a nikdo neví, kde je mi neska v noci konec... Nic lepšího si teď nemůžu přát. Zase sem se dostala do situace, kdy bylo jediným řešením utect. Nebo sem takovej srab, že dycky rači uteču? Ale co bych tam chtěla dělat jinýho? Zamkla sem vůbec tu chatu? Ale jo, zamkla, jo, určitě sem zamykala, ostatně Peťa tam eště určitě před zimou pojede, tak by to zjistila a zamkla... Ne, ale určitě sem zamkla...

Bylo asi teprve půl osmý, ani sem nenastartovala, sjela sem z kopečka na volnoběh a nastartovala až pak, takovej sem měla strach, že někoho zbudim... Eště předtim sem nosila věci do auta jako ňákej zloděj. Stromy za chatou se na mě dívaly, strnule a vyčítavě, cérečka hříchu tam kvačila, aby už byla za horama... Zastavila sem, teprve dyž sem byla daleko vodtaď, zahnula na lesní cestu, vypla motor a zapálila si. Bylo mi dobře. Už je to všechno pryč, říkala sem si. Nechalas to tam v tom oudolí, kam už nikdy nepojedeš, a teď můžeš ject v klidu dál.

Chtěla sem se podívat eště na to Adamovo Dvořiště, jejich rodina vodtaď pochází, pradědkové tam prej byli porybný a von vo tom pořád mluvíval... Chtěla sem bejt aspoň takhle eště jednou s nim... Ale pak mě napadlo, že bych mohla zkusit zavolat Michalovi, jesi neni na chalupě, a tak sem si řekla, že eště zajedu do Chlumu a zejtra, po cestě do Prahy, se zastavim na Dvořišti, a pak už tradá domu.

Ten dnešní večer s Michalem mi připadal z tý celý dovolený najednou nejhezčí, měla sem pocit, že sem tam byla celej tejden sama zavřená jako ňáká kráva, tady to bylo hezký, pěkná chalupa a všude kolem spousta prostoru, hezký rybníky, dali sme si tu rybu, todle je přesně to, co si Pražák představuje, dyž se řekne léto a jižní Čechy... Co to bylo zase za blbej nápad ject na ňákou zapadlou chatu? Navíc sama? Jak to mohlo dopadnout než tak, že tam v tý osamělosti začnu dělat takový blbosti jako cyklovýlet s hodným mrťafou nebo pečení buřtů s mlaďochama...

Panebože, jak já sem pořád blbá, to je neuvěřitelný. Chvíli si nedám klid, chvíli nemůže bejt nic, pořád je něco, ňáký problémy, maléry, trapasy a úzkosti. Pod tou duchnou se vůbec nedá spát a ta postel mě tlačí do bolavýho zadku, co mam z toho kola... Asi si lehnu na tu peřinu. Za voknem je les, tam někde běhaj srnky a pašeráci, cha...

Možná někdo za chvíli zaťuká a zeptá se, jesi už je to Rakousko. Jó, panáčku, raka tů nemáme, ale ouzko nám je, to zas jo. Poďte dál, za dvě sichrhajcky vám dám plecháček naší dobrý vody ze studně a za dvě špulky červených nití se s váma vyspim a brzo ráno, dyž eště budou na louce polehávat závojíčky mlhy, vás pustim brankou dozadu k lesejčku.

Jéžiš, sem tak unavená, ale možná neska vůbec neusnu, ty kukačky hezky tikaj, ale možná kuli tomu nakonec nezamhouřim voka. Budu se teda asi modlit, aby si na kraji lesa prdnul starej jezevec a příhodnej vítr to zanes do mejch nosních dírek a já hned potom omdlela a probrala se až ráno. To je ale tma, něco takovýho se v Praze teda nevidí.

 

Share |

 

Jazyk: Čeština

Název: Dvořiště

Místo: Brno

Nakladatelství: Druhé město

Rok: 2013

Počet stran: 112

Žánr: Próza

Přehled vydání:

2013, Druhé město, Brno
Dvořiště

Vaše postřehy

» Návštěvní kniha prozatím neobsahuje žádné příspěvky

*

Napište číslicí výsledek příkladu
osmplussedm =

© 2015 VIZUS | webmaster | Používáme redakční systém Vizus CMS