Eva Hauserová

Eva Hauserová

Spisovatelka, publicistka, překladatelka, scénáristka, bloggerka. Je rozkročená mezi sci-fi literaturou a genderovou publicistikou, jedna z nejvýznamnějších českých feministek. Původně vystudovala biologii. Narodila se 25. listopadu 1954 v Praze.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Noc v Mejdlovarně Argo 2014
Rybí hry Andrej Šťastný 2010
Cvokyně VN 2009
U nás v Agonii Triton 2006
Blues zmražené kočky Andrej Šťastný 2005
Lapače času – fejetony a jiné obrázky doby Votobia 2001
Zrání Madly v sedmi krocích aneb Přitažlivost západních mužů ROD 2000
Když se sudičky spletou Maťa 2000
Příručka militantního feminismu (pod pseudonymem Johana Suková) Reneco 1999
Jsi přece ženská ... malý, lehce feministický rádce Grada 1998
Na koštěti se dá i lítat Lidové noviny 1995
Cvokyně Ivo Železný 1992
Hostina mutagenů Svoboda 1992
Cvokyně
Cvokyně
U nás v Agonii
U nás v Agonii
Blues zmražené kočky
Blues zmražené kočky
Lapače času – fejetony a jiné obrázky doby
Lapače času – fejetony a jiné obrázky doby
Zrání Madly v sedmi krocích aneb Přitažlivost západních mužů
Zrání Madly v sedmi krocích aneb Přitažlivost západních mužů
Když se sudičky spletou
Když se sudičky spletou
Příručka militantního feminismu (pod pseudonymem Johana Suková)
Příručka militantního feminismu (pod pseudonymem Johana Suková)
Jsi přece ženská ... malý, lehce feministický rádce
Jsi přece ženská ... malý, lehce feministický rádce
Na koštěti se dá i lítat
Na koštěti se dá i lítat
Cvokyně
Cvokyně
Hostina mutagenů
Hostina mutagenů
Z recenzí
Kniha je navzdory nutné míře fiktivní fabulace výrazně autobiografická (v tom nejlepším slova smyslu). Takže se v ní nedočkáme mlžícího oparu sentimentality, ale naopak její bilanční rovina vyznívá, přes své humorné pojetí, dokonce velmi tvrdě, především v otázce mateřství a s ním spojené tabuizované ztráty společenské prestiže žen odsunutých do domácností.
—Eva Klíčová
Tvar

Autorka úzce spolupracovala s Československým fandomem. Debutovala v roce 1992 sci-fi povídkami Hostina mutagenů (Svoboda, 1992), na které navázala sci-fi románem Cvokyně (Ivo Železný, 1992). Hrdinka Nora ubitá normalizací konce 80. let i manželskými nesváry se díky novému vědeckému přístroji vrací o osm let zpátky. Už tady jsou patrné dva hlavní proudy inspirace Evy Hauserové, čili feminismus a science fiction. I povídky Když se sudičky spletou (Maťa, 2000) čerpají z obou témat. Ke sci-fi se pak ještě vrátila v roce 2006 v povídkách U nás v Agonii (Triton, 2006).

Kromě toho píše lehčí romány: Zrání Madly v sedmi krocích aneb Přitažlivost západních mužů (ROD Brno, 2000), Rybí hry (Nakladatelství Andrej Šťastný, 2010) nebo horor ze světa ekologických aktivistů Blues zmražené kočky (Šťastný, 2005), v němž se objevuje další Hauserové stěžejní téma – ekologie. Její poslední knihou je román Noc v mejdlovarně (Argo, 2014), v němž tři ženy, které prožili život za komunistické normalizace, přiznávají pravdu o tom, co a koho mají na svědomí.

Eva Hauserová je také autorkou několika feministických knih (Na koštěti se dá i lítat, Jsi přece ženská, Příručka militantního feminismu), další editovala. Zabývá se permakulturou, editovala sborník Letem světem permakultury a vede časopis Klíčová dírka. Z angličtiny přeložila desítky románů pro ženy a harlequinek. A také Vagina monology Eve Enslerové.

Ukázka

Ten mejdan se mi vymknul z rukou. Z těch lidí, co mi v osm večer hejbali bytem, až nebylo kam šlápnout, bzučeli jak masařky a vydejchávali vzduch do upocenýho dusna, jsem znala tak půlku. Fakt jsem začínala trnout. Že z toho bude děsnej průšvih, že se to domáknou rodiče (i když, přece se jim chci pomstít, a stejně, co by mohli dělat? leda bejt nekonečně protivný…), že mi ty neznámý máničky, co si tu s naprostou samozřejmostí rozložily tábor, zničej lak na nábytku a koberce, že na nás sousedi z paneláku po desátý večer zavolaj vébé, že se z toho soudružka Kohoutová, zasloužilá matka, pomine. Připadala jsem si jako v tý pohádce, kdy vypustíte z lahve džina a už ho nedokážete nacpat dovnitř. Nebo když hrníček vaří a vaří kaši, už pod ní zmizela celá vesnice, ale vy mu nedokážete poručit, aby toho nechal. Nemohla jsem furt něco namítat, kontrolovat je, usměrňovat a bejt na ně protivná. A tak jsem se tomu snažila prostě poddat. Nechat to bejt a nemyslet na následky.

—Noc v mejdlovarně (Argo, 2014)
Autorská práva v zahraničí
Dilia
W: http://www.dilia.cz