Igor Malijevský

Igor Malijevský

Básník, publicista, fotograf, autor scénických večerů. Vystavoval v Kasselu, Berlíně, Sofii, Budapešti či v Dallasu. Narodil se 15. dubna 1970 v Praze.

Z recenzí
(...)svět Malijevského povídek se netváří jako umělý konstrukt, ale je vystavěn tak, že připomíná jazykový záznam žité skutečnosti.
—Markéta Kittlová
iLiteratura.cz

Vystudoval teoretickou fyziku na Univerzitě Karlově, nedostudoval filozofii tamtéž. Od roku 1995 se věnuje umělecké fotografii, dvakrát uspěl v soutěži Czech Press Photo. Vystavoval po světě jak samostatně tak na skupinových výstavách – od Koreje po Čínu, od Ameriky po Nizozemí. Společně s Jaromírem Rudišem chystá kabaret EKG, který premiérují v pražské Arše, spolupracuje s Českým rozhlasem a českými deníky, literárními novinami i časopisy.

Debutoval sbírkou básní Bělomorka (Protis, 2003). „Bělomorka se vyhýbá stylizaci, je nekašírovaná, podtržená autentickým prožitkem autora: otvíráme deník psaný tulákem bez peněz, s odrbanými šaty, načichlými kouřem ruských cigár a s flaškou vodky nebo alespoň piva v kapse. Listujeme životem, obracíme stránky ohmatané láskou a přátelstvím, pojmy, které se tu najednou vyjevují ve svých prvotních významech, oproštěné od karikujících nánosů,“ napsal o ní Radim Kopáč. Po dvou letech vyšla další autorova kniha, tentokrát próza Družba – autor žije na Návsi Družby v Čelechovicích. „Jsem upřímně rád, že ji nepřejmenovali na Náves T. G. Masaryka. Družba je docela pěkné slovo, vím, že zavání, ale jsem soucitný a neštítím se ho,“ tvrdil v rozhovoru pro Právo. Deset let po jeho první básnické sbírce vychází druhý básnický soubor Druhý den po konci světa (Milan Hodek, 2013). Tvoří ji osm delších civilně laděných poem s výraznou vnitřní rytmizací a existenciálním nábojem.

S Marianem Pallou, který knihu ilustroval, sepsal humorné recepty Hladová kuchařka (Novela bohemica, 2013). V souboru Měsíc nad řekou Tejo (Argo, 2014) Malijevský předkládá texty z literární show EKG. „Povídky Igora Malijevského nemají daleko k tvorbě Emila Hakla. Oba autory spojuje podobný vypravěč. U obou je to muž přibližně stejného věku a založení, který obvykle vede ne zcela uspořádaný život. Oběma autorům je společná i záliba v líčení bizarních situací (u Malijevského čteme v povídce Kolotoč o dvojici uvíznuvší na ruském kole v dávno zpustlém lunaparku, v povídce Multikulturní centrum zase o muži, který se nesmířil s tím, že ho opustila manželka, a místo ní si nastěhoval po součástkách do ložnice traktor) a směšných postaviček,“ připomíná v recenzi na serveru iLiteratura.cz Markéta Kittlová. Igor Malijevský je autorem textů a zpěvákem skupiny Hlinomazův apetit, vydal s ní CD nazvané U Zívalů (Protis, 2011).

Ukázka

Lucie

Lucie pojď
upijeme spolu noci
V stříbrných kalíšcích
tvé oči
prozáří tmu
červenou od krve
z tvé rány
Já sfouknu prach
z tvých víček
a jako poprvé
Naliji ti noci a ty mně
stůj při mně
Lucie

—Bělomorka (Protis, 2003)