Jaromír Typlt

Jaromír Typlt

Spisovatel, básník, výtvarník, kurátor, knižní editor. Držitel Ceny Jiřího Ortena (1994). Narodil se 25. 7. 1973 v Nové Pace.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Za dlouho Argo 2016
Škrábanice / Scribbles Polí5 2014
Ladislav Zívr KANT 2013
Stisk Torst 2007
že ne zas až Host 2003
Rozžhavená kra Votobia 1996
Opakem o překot Host 1996
Dříve než vzápětí edice Tvary 1994
Ztracené peklo Český spisovatel 1994  1994 Cena Jiřího Ortena
Zápas s rodokmenem Pražská imaginace 1993
Pohyblivé prahy chrámů Mladá fronta 1991
Koncerto grosso Mladá fronta 1990
Ladislav Zívr
Ladislav Zívr
že ne zas až
že ne zas až
Rozžhavená kra
Rozžhavená kra
Opakem o překot
Opakem o překot
Dříve než vzápětí
Dříve než vzápětí
Ztracené peklo
Ztracené peklo
Zápas s rodokmenem
Jaromír Typlt
Zápas s rodokmenem
Pohyblivé prahy chrámů
Pohyblivé prahy chrámů
Koncerto grosso
Jaromír Typlt
Koncerto grosso
Cena Rok Země
Cena Jiřího Ortena 1994 Česká republika
Z recenzí
Typlt se ve svých prózách soustřeďuje na plynoucí děje a míjející detaily, aniž je vkládá do rámce, což činí orientaci obtížnou a napíná pozornost na maximum. (…) Zaměření na detail je charakteristické, střídají se tu pasáže líčící vizuální, zvukové a hmatové vjemy (synestezie), což spolu s minimem souvislých popisů poskytuje čtenáři nezvykle široký prostor k dourčování.
—Petr Andreas
iLiteratura.cz

Vystudoval češtinu a filosofii na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v Praze, působil jako kurátor v menších galeriích. Debutoval básnickou sbírkou Koncerto grosso (Mladá fronta, 1990) už na gymnáziu, kdy byl ovlivněný vyzněním rockové hudby, ostatně podtitul sbírky zněl heavymetalová mše f-moll. Následovala próza Pohyblivé prahy chrámů – Kniha deflorací (Mladá fronta, 1991). Za sbírku Ztracené peklo – dryjáky z magmatu a černé žluči (Čs. spisovatel, 1994), v níž předkládá i některé starší básně z nevydaných sbírek, získal Cenu Jiřího Ortena. Próza Opakem o překot (Host, 1996) složená ze surreálného snění se odehrává v rodném novopacku, „protože v tomto kraji zbývá jediná naděje, a sice že se člověk nachází tam, kde není co hledat“. V próze Typlt oživuje odkaz dalšího rodáka Josefa Kocourka, jeho literární odkaz se zčásti zhmotňuje v postavě básníka Věnceslava Sarge. Partnerem k dialogu je básníkovi i samotnému autorovi město Nová Paka, ostatně jeho obraz je i na obálce. Typlt kloubí literární i výtvarnou stránku svých knih, často vycházejí jako bibliofilie vydané vlastním nákladem. Mezi ně patří titul Michal přes noc (1996). S Janem Měřičkou pak dělal Hlavolomy (2000), Zajetí/Fogság (2001), Až tě (2002) či Sběř (2003). Ve spolupráci s výtvarníkem Janem Měřičkou vznikaly nejprve omezené počty tisků pro výstavy, pro širší okruh čtenářů vydali Typlt s Měřičkou sbírku Že ne zas až (Host, 2004). „Když jsem dokončil cyklus textů Vniveč, měl jsem neodbytný pocit, že se mi s nimi nechce podstupovat obvyklou cestu za čtenářem a prosazovat je k vydání v nějakém nakladatelství. A právě tehdy, v roce 1999, jsme s Janem Měřičkou poprvé začali mluvit o společné knize. Když mi došlo, že na Měřičkových tehdejších leptech mě nejvíc zajímá hlavně jejich zvláštní proděravělost, roztrhanost struktur, propojilo se mi to velmi rychle s děravostí textů ve Vniveč. I tam je totiž bezpočet prázdných míst, texty jsou jakoby potrhané a roztříštěné, a na mnoha místech přímo volají po tom, aby do nich zasáhlo něco zvenčí,“ vzpomíná autor na vznik souboru volných grafických listů s texty. Soubor Stisk (Torst, 2007) pak zahrnuje množství žánrově odlišných útvarů od prózy, básní, deníkových reflexí či esejů, přičemž autor volně přechází mezi nimi i v rámci hranic jediného textu. „Zaměření na detail je charakteristické, střídají se tu pasáže líčící vizuální, zvukové a hmatové vjemy (synestezie), což spolu s minimem souvislých popisů poskytuje čtenáři nezvykle široký prostor k dourčování. Důležitou se tak stává subjektivní obsahová investice čtenáře, je-li k ní ochoten. Širokého prostoru se dostává vjemům, skrze něž se projevuje plynutí času,“ píše v recenzi na knihu Petr Andreas na iLiteratuře.cz.

Ukázka

Scénář

Alchymie není proti kašli
proti kašli není kamenolom
kamenolom není zahlazení
zahlazení není kilo zlata
kilo zlata není čelo na čelo
čelo na čelo není poloprázdno v sále
poloprázdno v sále není slovní palba
slovní palba není deset světel
deset světel není devět světel

—Stisk (Torst, 2007)
Z ocenění
 1994 Cena Jiřího Ortena
Kontakty
W: http://www.typlt.cz
Rozhovor
V děčínské Ukradené galerii vystavili Typltovu Clonu