Lucie Lomová

Lucie Lomová

Autorka komiksů, ilustrátorka, výtvarnice. Je laureátkou komiksových cen Muriel za roky 2011 (Nejlepší původní scénář a nejlepší původní český komiks ke grafickému románu Divoši) a 2007 (Nejlepší původní kniha Anna chce skočit). Její knihy vychází v češtině a ve francouzštině. Narodila se 23. července 1964.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Institut vzpomíná = L’Institut se souvient Francouzský institut v Praze 2021
Anča a Pepík 4 Práh 2017
Anča a Pepík 3 Práh 2017
Anča a Pepík 2 Práh 2016 ES
Anča a Pepík 1 Práh 2016 ES
Na odstřel Labyrint 2014 FR
Divoši Labyrint 2011 DE | FR  2011 Muriel – Nejlepší původní český komiks
 2011 Muriel – Nejlepší původní scénář
Zlaté české pohádky Práh, Praha 2008 FR | ES | IT | DE
Anna chce skočit Meander 2007 PL  2008 Zlatá stuha – Literární část: Zvláštní ocenění
 2007 Muriel – Nejlepší původní kniha
Říkadla pro celý den a taky navečer Meander, Praha 2007
Anča a Pepík opět v akci Meander, Praha 2007
Anča a Pepík zasahují Meander 2006
Anča a Pepík Academia 2004
Pražský zázrak Pražská imaginace 1992
Anča a Pepík na stopě Panorama 1989
Institut vzpomíná = L’Institut se souvient
Lucie Lomová
Institut vzpomíná = L’Institut se souvient
Anča a Pepík zasahují
Anča a Pepík zasahují
Anča a Pepík
Anča a Pepík
Pražský zázrak
Pražský zázrak
Anča a Pepík na stopě
Anča a Pepík na stopě
Cena Rok Země
Muriel – Nejlepší původní scénář 2011 Česká republika
Muriel – Nejlepší původní český komiks 2011 Česká republika
Zlatá stuha – Literární část: Zvláštní ocenění 2008 Česká republika
Muriel – Nejlepší původní kniha 2007 Česká republika
Z recenzí
Události, které Lomová popisuje, jsou o to zábavnější, že se skutečně udály. Konflikt s četníky, návštěva lázní i láska k české uzenině, to všechno dodává Divochům bezmála haškovskou poetiku.
—Richard Klíčník
iLiteratura.cz

Začínala jako autorka ilustrací k učebnicím a pohádkovým knihám, dodnes ilustruje knihy pro dospělé (zejména pro spisovatelku Irenu Douskovou). Se sestrou Ivanou stvořila komiksové postavičky myší Anči a Pepíka, v roce 1989 vyšla jejich první dobrodružství. Lucie Lomová brzy začala Anču a Pepíka kreslit a psát pro časopis Čtyřlístek, po devíti letech příhody ukončila. Souborně pak vyšly ve třech svazcích (Academia, 2004 a Meander, 2006 a 2007) a jsou hodnocené jako jeden z nejlepších současných komiksů pro děti.

Její první album pro dospělé Anna chce skočit nejprve vyšlo ve francouzském komiksovém nakladatelství  Éditions de l’An 2, česky pak v Meanderu roku 2007. „Nejlépe vypadají pasáže kreslené uhlem, v nichž postavy vzpomínají či sní. Autorka si dává práci s prokreslením detailů a zároveň z jejích kreseb vyzařuje jakýsi smutek či nostalgie. Pokud vůbec můžeme v rámci české tvorby mluvit o komiksu pro dospělé, patří Lomové po jejím debutu výsadní postavení,“ napsal o knize Jiří G. Růžička pro časopis A2. Příběh charakterizuje nakladatel jako „mnohovrstevný román, trochu detektivka, trochu love story, trochu road movie, trochu intimní deník a také velmi vtipný komiks, nakreslený jednoduchým stylem zato s plnokrevnou fantazií“. Jde o příběh dívky Anny, která náhodou zjistí, že kdesi daleko žije její dvojče. Souběžně s pátráním po rodinném tajemství se v příběhu plném dobrodružství odkrývá i moderní historie střední Evropy. Následoval komiks Divoši (Labyrint, 2011), za který získala autorka řadu cen. Kniha opět vyšla nejprve ve Francii, i tam se dočkala příznivého přijetí. Jde o osud domorodce, kterého před sto lety přivezl z Latinské Ameriky do Prahy cestovatel Vojtěch Frič. „Nejobsáhlejší barevný komiksový počin od dob Saudkovy Muriel má díky univerzální vyprávěcí technice ambice stát se v zahraniční nejznámějším českým komiksem, aniž by se bál vycházet z typicky české poetiky,“ píše o knize Richard Klíčník pro iLiteraturu.cz. Poslední oceňovanou knihou Lucie Lomové je detektivka z divadelního prostředí Na odstřel (Labyrint, 2014). Kromě vlastních komiksů Lomová převedla do grafické podoby i pohádky Karla Jaromíra Erbena (Práh, 2008), které nakladatel vydal také v čínštině, ruštině, angličtině, němčině, italštině a španělštině.

Ukázka

divosi

—Divoši (Labyrint, 2011)
Z ocenění
 2011 Muriel – Nejlepší původní scénář
 2011 Muriel – Nejlepší původní český komiks
 2008 Zlatá stuha – Literární část: Zvláštní ocenění
 2007 Muriel – Nejlepší původní kniha