Marka Míková

Marka Míková

Vlastním jménem Marie Horáková provdaná Míková, všestranná umělkyně, muzikantka, herečka, loutkoherečka, režisérka, spisovatelka. Narodila se 28. 12. 1959 v Českých Budějovicích.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Kabát a kabelka Argo 2021  2022 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
Rýmovačky opičí Baobab 2021
Pohádky na předpis Albatros 2020
Babky Meander 2019
Dům v Rugolu Book Dock 2018
Pán a vrabec = The man and the sparrow Argo 2017
Dvě města a jedna tajemná cesta = Two towns and a mysterious journey Marka Míková 2017
A smutek utek Cesta domů 2016
Zebry v nemocnici Cesta domů 2015
Varvara: kniha o velrybím putování Fantasos 2015
Jonáš spěchá domů Argo 2015
Žvejkačky Baobab 2015  2015 Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež: 1. místo
Škvíry Argo 2014  2015 Zlatá stuha – Výtvarná část: Knihy pro starší děti a mládež
Mrakodrapy Argo 2012
JO537 Baobab 2009  2010 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti a mládež
Knihafoss Baobab, Praha 2007
Roches a Bžunda Baobab 2001
Cena Rok Země
Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež 2022 Česká republika
Zlatá stuha – Výtvarná část: Knihy pro starší děti a mládež 2015 Česká republika
Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež: 1. místo 2015 Česká republika
Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti a mládež 2010 Česká republika
Z recenzí
Novela JO537 je stejně jako předchozí publikace založena na bohatém fantazijním proudu, v němž reálné a možné splývá s nereálným, sen se mění ve skutečnost, která se podobá snu, hra prostupuje do života a život se odvíjí podle jejích pravidel.
—Milena Šubrtová
iLiteratura.cz

Navštěvovala Lidovou konzervatoř – autorské psaní u Ivana Vyskočila v Praze a pokračovala studiem režie a dramaturgie na katedře loutkářství Divadelní fakulty AMU, kde absolvovala autorskou inscenací Matky. Hrála v kapele Dybbuk, později Zuby nehty, pro niž píše i texty. V letech 1987–1996 pracovala jako režisérka v pražském loutkovém divadle Minor, kde se podílela na vzniku představení Karkulín ze střechy, Paví král, Létající ryba, Bajaja či Dlouhý, Široký a Bystrozraký, v divadle v Braníku vznikla autorská inscenace Podzem, v divadle Rubín zinscenovala Bunyanovu Poutníkovu cestu.

Knižně debutovala hudebním vyprávěním Roches a Bžunda, příběhem dvou bytostí, které v punkovém rytmu ožívají na obrázcích Juraje Horvátha. Knihu vydal Baobab v roce 2001. Za další titul Knihafoss byla v roce 2007 nominovaná v kategorii knih pro děti a mládež na Magnesii literu a v roce 2009 byla zařazená do prestižního seznamu knih pro děti a mládež White Raven, který každoročně zveřejňuje Internationalen Jugendbibliothek v Mnichově. Vypráví o holčičce – ředkvičce, která se po zvládnutí manévru na skateboardu dostává do paralelního světa, do kouzelné země Knihafoss. Tam zažívá originální dobrodružství, o kterých může svými zásahy rozhodovat i dětský čtenář. Součástí knihy je i speciálně vzniklé cédéčko s písněmi kapely Zuby nehty. V roce 2009 vyšla Míkové kniha JO537, za podivuhodným názvem se skrývá klučičí jméno Josef. Podle kritiků průlomová kniha pro dospívající děti nabízí pod zdáním všedního příběhu dobrodružnou a barevnou mozaiku téměř fantastických příhod, které se stanou obyčejnému klukovi Josefovi na trase domov – metro – škola. Míková je jednou z autorek, které dokáží stvořit fantasy příběh bez draků a kouzelníků, jen pod podložím každodenního života na českém sídlišti.

Zatím poslední dětskou knihou Marky Míkové jsou Mrakodrapy, s nimiž po mnohaleté spolupráci s Baobabem zakotvila v nakladatelství Argo. Napsala ho jako dojem z pobytu ve Spojených státech amerických, ostatně tamní mrakodrapy jsou i hlavní kulisou jejích třech příběhů. Hlavní hrdinkou nejdelší povídky je pak malá Ema Horáková, jejíž příjmení odkazuje na rodné příjmení samotné autorky. Mrakodrapy jsou opět vtipné a originální, nešetří jazykovými hrátkami a cílí i na starší děti. Kniha byla nominovaná na Magnesii literu v kategorii tvorby pro děti a mládež.

Ukázka

Já vlastně nevím, kde jsem se tam vzala. Ten den jsem normálně vyšla před náš barák, že si trochu zaskejtuju, mám totiž svůj skejt a zkouším to na něm. Někdo si myslí, že se to pro holku nehodí, ale já to neposlouchám. Rozjela jsem se a pak jsem se protočila. Protočila jsem se a to bylo všechno. Nikdy před tím se mi to nepodařilo, protočit ve vzduchu skejt a dopadnout zas na nohy. Měla jsem chvíli dojem, že ten skejt je delší, než normálně bývá. Zvláštní… A najednou jsem byla tam. V jinym úplně světě…

—Knihafoss (Baobab, 2007)
Z ocenění
 2015 Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež: 1. místo
 2010 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Kontakty
E: lumici@tiscali.cz