Pavel Čech

Pavel Čech

Spisovatel, malíř, autor komiksů a autorských knih. Držitel Magnesie litery za rok 2013 za Velké dobrodružství Pepíka Střechy, dvou komiksových cen Muriel a Zlaté stuhy za první komiks ze série Dobrodružství Rychlé Veverky. Narodil se 5. listopadu 1968 v Brně.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Modré z nebe Petrkov 2021
Jirka a indiáni Petrkov 2020
O malíři Petrkov 2019
O Červenáčkovi Petrkov 2019
Pro Tebe Petrkov 2018
Vlak Petrkov 2017
A (A) Petrkov 2016
Knížka pro dva Petrkov 2015
Skoro tucet Petrkov 2015
Velká knižní záhada Petrkov 2014
O klíči Petrkov 2014
Dobrodružství pavouka Čendy Petrkov 2014
Moře slané vody Albatros 2014
Poklad Petrkov 2013
Dobrodružství Rychlé Veverky Petrkov 2013  2014 Zlatá stuha – Komiks pro děti a mládež
Velké dobrodružství Pepíka Střechy Petrkov 2012  2013 Muriel – Nejlepší původní komiks
 2013 Muriel – Nejlepší scénář
 2013 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
Dobrodružství pavouka Čendy Petrov 2011
Dědečkové Plus 2011  2011 Muriel – Nejlepší kresba
Tajemství ostrova za prkennou ohradou Petrkov 2009  2010 Muriel – Nejlepší původně český komiks
O klíči Literární čajovna Suzanne Renaud, Havlíčkův Brod 2007
O mráčkovi Literární čajovna Suzanne Renaud 2005
O zahradě Brio, Praha 2005 FR
O čertovi Sursum 2001
Ruddy: přepodivný příběh ze života Ruddyho Netopejr 2000
Cena Rok Země
Zlatá stuha – Komiks pro děti a mládež 2014 Česká republika
Muriel – Nejlepší scénář 2013 Česká republika
Muriel – Nejlepší původní komiks 2013 Česká republika
Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež 2013 Česká republika
Zlatá stuha – Literární část: Literatura pro děti 2012 Česká republika
Muriel – Nejlepší kresba 2011 Česká republika
Muriel – Nejlepší původně český komiks 2010 Česká republika
Z recenzí
Opravdu skvěle odvedená práce. Originální, citlivé, téměř královské zacházení s etablovaným moderním literárním žánrem. Pavel Čech je sebejistý a nepřehlédnutelný tvůrce současného českého komiksu, troufám si říct, že se stává jeho mistrem.
—Bohumila Adamová
iLiteratura.cz

Pavel Čech je samouk, vyučil se strojním zámečníkem, pracoval v Královopolských strojírnách a pak 15 let jako hasič. Zatímco jeho kolegové v pauzách posilovali, on oživil svoji dětskou lásku, kreslení. Během několika let se „vykreslil“ tak, že mohl přejít na volnou nohu, ilustrování a psaní knih a prodej obrazů ho živí. Ve svých knihách zhmotňuje dětské sny plné Indiánů, dobrodružných výprav, křivolakých uliček a zarostlých zahrad. Inspirovaný Julesem Vernem, Karlem Mayem či autorem skautských knih Jaroslavem Foglarem vytváří laskavé světy, kde nejde jen o dobrodružství, ale i o čest nebo přátelství.

Debutoval v roce 2001 pohádkou O čertovi, kde teplé slovo a láska napraví čerta, jenž přišel na zem, aby škodil lidem. Už tady se ve výtvarné stránce knihy odráží prostor Čechova Brna, střechy starého města i napůl vybájené uličky. V roce 2005 vyšla kniha O zahradě a O Mráčkovi. Ta první byla přeložená do francouzštiny, ve Francii ji shodou náhod v jednom knihkupectví objevil i nakladatel Petr Novotný z Havlíčkova Brodu. Od té doby jeho nakladatelství Petrkov Pavla Čecha vydává a podporuje ho ve tvorbě zejména autorských knih. V roce 2007 vyšel příběh O klíči, který je postavený na imaginaci malého kluka, jenž cestou do školy najde na zemi klíč a přemýšlí, od jakého pokladu či od jakých dveří by mohl být. Následoval komiks Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009), za kterou získal  autor cenu Muriel pro nejlepší české komiksové album. Později vzniklo Dobrodružství pavouka Čendy (2011, další dvě pokračování 2014 a 2015) a soubor Dědečkové, který jako poctu všem dědečkům autor vydal výjimečně v Albatrosu.

Zlom v přijímání Čechovy tvorby u širšího publika přišel s rozsáhlým komiksovým albem Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Hubený a zakřiknutý koktající antihrdina najde knihu kapitána Fragoramise a společně s eterickou spolužačkou Elzevírou, která jako jediná chce nahlédnout do Pepíkova světa, se vydá za dobrodružstvím. Není jasné, za se mu všechno jenom zdá, zda jde o svět fantazie či kouzla, v každém případě se pomocí velké zkoušky v tomhle světě učí vycházet sám se sebou a se svou introvertní povahou, zjišťuje, že i mimo partu může cítit sílu a odhodlání. Za Velké dobrodružství Pepíka Střechy získal Čech ocenění Magnesia Litera za rok 2012. Následovaly dva sešity komiksů o Indiánovi Rychlá Veverka (oba 2013) a Velká knižní záhada, v níž autor kombinuje své obrázky s velkými jmény české ilustrace; a opět připomíná oblíbené hrdiny z Foglara, kresby Zdeňka Buriana nebo perokresby ke Třem mušketýrům. V roce 2015 vydal soubor jedenácti ilustrovaných příběhů Skorotucet.

Ukázka

Bylo to v pátek nebo o nějaký ten týden později, když začalo vzduchem poletovat první do žluta zbarvené listí a přišel podzim. Čert Florimón byl stále mrzutější. Hrát pekelné karty sám se sebou už ho netěšilo a škodit kominíkům také jakoby ztratilo kouzlo. Sledoval, jak děti za městem pouští draky, a dokonce v komínech poslouchal, co si lidé doma povídají. Byly to věci, jaké před tím v Pekle nikdy neslyšel. Slýchával hašteření dětí, šťastný smích, povídání o lidských starostech i radostech a jednou večer dokonce vyslechl i pohádku na dobrou noc.

—O čertovi (Sursum, 2001 )
Z ocenění
 2014 Zlatá stuha – Komiks pro děti a mládež
 2013 Muriel – Nejlepší scénář
 2013 Muriel – Nejlepší původní komiks
 2013 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
 2012 Zlatá stuha – Literární část: Literatura pro děti
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz