Petr Nikl

Petr Nikl

Výtvarník, spisovatel, ilustrátor, hudebník a divadelník. Držitel desítky ocenění, mezi nimi i tři ceny ministerstva kultury za nejkrásnější knihu roku (1997, 2001 a 2002) či Magnesii literu v kategorii tvorby pro děti a mládež (2008). Jeho knihy vyšly v mnoha zahraničních vydáních, mimo jiné francouzsky, anglicky či italsky. Narodil se 8. listopadu 1960 ve Zlíně.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Hudebníček Meander 2020
Malovat slunce Argo 2018
Jiné taje opic Meander 2018
Jinotaje opic Meander 2017  2018 Zlatá stuha – Výtvarná část: Literatura faktu pro děti a mládež
Slovohledě Meander 2016
Pohádky o Malé tlusté víle Meander 2012
Divňáci z Ňjújorku Meander 2012
Žlutí lvi Meander 2011
Přeshádky Meandr 2010
Blázníček Meander 2009
Pohádka o Rybitince Meander 2008
Jělěňovití Meander 2008  2008 Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace)
Záhádky Meander 2007  2008 Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek
 2008 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
 2008 Magnesia Litera – Kniha roku
 2007 Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež: 1. místo
Lingvistické pohádky Meander 2006  2007 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro mládež
 2006 Nejkrásnější česká kniha – Knihy pro děti a mládež: 2. místo
 2007 Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek
Atlas Aulos 2002
O Rybabě a Mořské duši Meander 2002
Pohádka o Rybitince Meander 2001
Cena Rok Země
Zlatá stuha – Výtvarná část: Literatura faktu pro děti a mládež 2018 Česká republika
Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež 2008 Česká republika
Magnesia Litera – Kniha roku 2008 Česká republika
Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace) 2008 Česká republika
Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek 2008 Česká republika
Nejkrásnější česká kniha – Literatura pro děti a mládež: 1. místo 2007 Česká republika
Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro mládež 2007 Česká republika
Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek 2007 Česká republika
Nejkrásnější česká kniha – Knihy pro děti a mládež: 2. místo 2006 Česká republika
Z recenzí
Autorův pohled klouže po povrchu, zachycuje se na účesech, částech těla, kusech oblečení (básně Kožich, Modýlek, Plsťák), nechává se okouzlit prvním dojmem, specifickým rysem (Uhrančivá, Zelený, Hranatá, Ozubený, Záhadný, Huňatá). Putování New Yorkem připomíná v Niklově podání procházku po petrohradské Něvské třídě, po níž ve stejnojmenné povídce N. V. Gogola korzují kabáty, šaty, klobouky a vycházkové hole.
—Markéta Kittlová
iLiteratura

Niklův otec byl akademický malíř, matka designérka hraček. Vystudoval Střední Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a AVU v Praze. Už na škole začal vedle výtvarného projevu psát, inspirovaly ho zejména nonsensové básně Christiana Morgensterna. V roce 1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější české výtvarné ocenění pro mladé autory. Se slovy kouzlil i jako divadelník a loutkář. Říká o sobě, že je víceooborový šašek.

Pomineme-li samizdatové sešity divadelního spolku MEHEDAHA, v němž Nikl působil, a dílo Vyhnání z ráje (Divus, 1998) vydané v souvislosti s projektem Brána muzea otevřená, Nikl debutoval knihou Pohádka o Rybitince (Meander, 2001). První autorská kniha se hned dočkala vydání i v angličtině. Následoval Atlas salta (Aulos, 2002) vydaný v limitovaném vydání a autorská pohádka O Rybabě a Mořské duši (Meander, 2002), za kterou autor získal v témže roce Cenu ministra kultury, a stala se Nejkrásnější knihou roku. Většina dalších Niklových knih v této soutěži postoupila minimálně do nominací. Lingvistické pohádky (Meander, 2006) napsal na počátku devadesátých let Nikl jako dárek pro svou ženu Pavlu. Zásluhou nakladatelky Ivy Pecháčkové se původní bibliofilie dostala ke čtenářům. Kniha získala dvě zlaté stuhy IBBY, byla druhou Nejkrásnější knihou roku 2006 a dostala se na čestnou listinu mezinárodní IBBY. Soubor dvaadvaceti jednostránkových pohádek psaných prózou i veršem autor charakterizuje jako „jazykové kotrmelce“ a „blbinky“. Kniha začíná vypravováním o největší žirafě na světě, která spolu se zvířaty spícími na jejím krku pochoduje v náměsíčném stavu po zemi, až se jednoho rána ocitne v Lingvízii. Domorodci (lingvisté) tu vymýšlí jazykové bajky o zvířatech, tedy ony lingvistické pohádky.

Za Záhádky (Meander, 2007) získal Nikl Magnesii literu za knihu roku i za nejlepší knihu v kategorii pro děti a mládež. „Záhádky spojují poezii i prózu, absurditu s realitou, slovo s obrazem. Klokanovi z kapsy vykukuje myš a měkcí šneci škrábou a jsou rychlí. Součástí knihy je i osm listů rozřezaných na třetiny, které lze takřka nekonečně prohazovat a kombinovat, a pokaždé na sebe navážou,“ recenzuje knihu Alice Horáčková v MFDnes. Jělěnovití (Meander, 2008) s podtitulem Lesní lyrika představují čtenářům lesní havěť nejenom v obrazech, ale opět i v poetických textech. O rok později vyšel Niklův Blázníček (Meander, 2009), jenž opustil svět zvířat a skrze fantaskno vnímá svět lidí. Přeshádky (Meander, 2010) charakterizoval Radim Kopáč: „Nikl najednou otevírá metafyzická témata: koumá napříč mýty, probírá se vesmírným tichem a sleduje, co na to poví Bůh. Už nestojí v bezpečí snově-pohádkových kulis, ale pluje nekonečným a nezbadatelným kosmem.“ Soubor Žlutí lvi (Meander, 2011) se vrací k Niklově úplně první autorské knize z dob jeho studií; vymyslel je v roce 1986, ale sestavil jen několik exemplářů. Příběh se točí kolem tajuplného snu o lvu. Divňáci z Ňjújorku (Meander, 2012) jsou pak mnohem víc knihou pro dospělé. Po dvou letech tvůrčího pobytu v Americe Nikl zmapoval lidskou různorodost; nafotil obyvatele New Yorku a na základě fotografií nakreslil jejich portréty. Ke každému pak napsal báseň. Jako poctu své mamince, výtvarnici, která navrhla mnoho hraček pro Fatru Napajedla, vydal Foukací povídky (Meander, 2013). Kromě uvedených autorských knih ilustroval Nikl další desítku souborů jiných autorů, podílel se na řadě katalogů ke svým výstavám.

Ukázka

Žralok

Jeden pán přísně hledí
a vystřeluje jedy,
tváří se jako žralok –
jen kdyby neměl lalok…
anebo právě proto
je zloba jeho motto,
že pod svou tlustou dásní
on dvojí bradu vlastní.

—Niklův Blázníček (Meander, 2009)
Z ocenění
 2018 Zlatá stuha – Výtvarná část: Literatura faktu pro děti a mládež
 2008 Magnesia Litera – Kniha pro děti a mládež
 2008 Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek
 2008 Magnesia Litera – Kniha roku
 2007 Zlatá stuha – Výtvarná část: Krásná kniha pro děti a mládež jako celek
Kontakty
E: pnikl@tiscali.cz