Petr Pazdera Payne

Petr Pazdera Payne

Básník, dramatik a prozaik, farář. Narodil se 28. 6. 1960 v Praze. Vystudoval umělecké zpracování dřeva a Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu, pracoval jako lesní dělník, vychovatel v Jedličkově ústavu a po revoluci jako evangelický farář ve věznicích. Založil nakladatelství Medard.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Smlouva se smrtí bude zrušena EMAN 2018
Otromundo Pulchra 2018
Děravým dnem do noci Protimluv 2018
Úkazy Michal Machat 2016
Předběžná ohledání Cherm 2014
Pouti a pouta Theo 2011
Maskovaná milost: O theologii a literatuře Kalich 2009
Slepicmo koňmo Michal Machat 2007
Cirkus Hippolyt/Le Cirque Hippolyte Cherm a Medard, Praha 2005
Figury, figurace, figuranti a figuríny Medard, Praha 2005
Lyonský omnibus Cherm 2003
Co ji to do nás, Ježíši Nazaretský? Eman 2002
Zvěsti Cherm 2002
Dramolety Věrné mlýny 2002
Kol dějů Cherm 2001
Nečekaný čekaný a jiné variace na staré biblické příběhy Cherm 1999
Maskovaná milost: O theologii a literatuře
Maskovaná milost: O theologii a literatuře
Slepicmo koňmo
Petr Pazdera Payne
Slepicmo koňmo
Lyonský omnibus
Lyonský omnibus
Co ji to do nás, Ježíši Nazaretský?
Co ji to do nás, Ježíši Nazaretský?
Zvěsti
Zvěsti
Dramolety
Petr Pazdera Payne
Dramolety
Kol dějů
Kol dějů
Nečekaný čekaný a jiné variace na staré biblické příběhy
Nečekaný čekaný a jiné variace na staré biblické příběhy
Z recenzí
Drobné, až minimalistické prózy Petra Pazdery Payna nejsou na první pohled pouze roztomilé, jsou především pravdivé. Skrývají v sobě pokoru, moudrost, ale i chtíč, a jsou důkazem toho, že správnou volbou slov - těch Demokritových odřezků - lze říci spoustu důležitého a není k tomu potřeba žádné kouzlo nebo zaklínadlo.
—Barbora Gregorová
Host

Debutoval časopisecky, je zastoupený v mnoha sbornících a antologiích. Knižně mu jako první vyšly variace na biblický příběhy Nečekaný čekaný (Cherm, 1999). Sbírka povídek Kol dějů (Cherm, 2001) obsahuje i vzpomínky chlapce Uhranuta na normalizační Československo. Následovala sbírka povídek Zvěsti (Cherm, 2002). „Drobné, až minimalistické prózy Petra Pazdery Payna nejsou na první pohled pouze roztomilé, jsou především pravdivé. Skrývají v sobě pokoru, moudrost, ale i chtíč, a jsou důkazem toho, že správnou volbou slov, těch Demokritových odřezků, lze říci spoustu důležitého a není k tomu potřeba žádné kouzlo nebo zaklínadlo. Možná snad jen jedna malá, skromná prosba – modlitbička: Bože, Ty, který nás všechny hněteš, měj lítost se svou hlínou,“ cituje autora v recenzi v Hostu Bára Gregorová. Novela Lyonský omnibus (Cherm, 2004) vypráví příběh posledního muže šlechtického rodu Adlerů odtrženého od obyčejného světa.

Podobně existenciálně jsou laděné i povídky v souboru krátkých próz Figury, figurace, figuranti a figuríny (Medard, 2005), texty ve svazku Pouti a pouta (Theo, 2011) a ostatně i v povídkách zařazených do cyklu Předběžná ohledání (Cherm, 2014): „Do centra zájmu se mnohokrát dostávají jedinci v pohybu, na cestě nebo na útěku, ať už ve fyzickém, či přeneseném smyslu; zpravidla ovšem v obojím. Jedinci hledající cosi či kohosi. V rozměrech povídky je zachycujeme v jistém okamžiku, začasté vnitřním a psychologizujícím pohledem reflektora, popřípadě do děje přímo zahrnutého vypravěče,“ vysvětluje na iLiteratuře.cz Marek Lollok. Kniha byla nominovaná na Magnesii Literu. Jako básník vydal Payne bibliofilskou báseň v próze Cirkus Hippolyt (Medard, 2005), řada jeho básní vyšla časopisecky. Vydal i soubor kázání Co je ti do nás, Ježíši Nazaretský? (Eman, 2002) a eseje o teologii a literatuře Maskovaná milost (Kalich, 2009).

Ukázka

Odsuzuje se k hledání druhé fusekle. Odsuzuje se k návratu k dennímu pořádku. Odsuzuje se k samovazbě uprostřed lidí. Odsuzuje se k naprosto neprospěšným pracím. Odsuzuje se k sestupu z hor a návratu do civilizace. Odsuzuje se k pobytu ve vnitrozemí. Odsuzuje se k nekonečnému nažívání s dospělými. Odsuzuje se k životu v těle. Odsuzuje se ke vztahům k druhému pohlaví. Odsuzuje se k cestě předlouhou alejí kaštanů. Odsuzuje se k jízdě tramvají. Odsuzuje se k držení se za jízdy. Odsuzuje se k pracovnímu poměru. Odsuzuje se k rannímu kafi a cigaretě. Odsuzuje se k chození šéfovi pro svačinu. Odsuzuje se k doživotnímu žití. Odsuzuje se k bytí s lidmi bez lidí. Odsuzuje se k pozorování kočky honící svůj stín. Odsuzuje se k nesvobodě na svobodě. Odsuzuje se k tělesnosti. Odsuzuje se ke zvedání telefonu pro cizí lidi. Odsuzuje se k polykání. Odsuzuje se k mlčení. Odsuzuje se k mluvení. Odsuzuje se k poslouchání cizích hovorů.

—povídka Rozsudek, Předběžná ohledání (Cherm, 2014)
Kontakty
E: petrpayne@centrum.cz