Václav Cílek

Václav Cílek

Klimatolog a geolog, překladatel, publicista a spisovatel. Je laureátem Ceny Toma Stopparda (2004) za esejistické dílo a Cenu Vize 97 za rok 2009. Narodil se 11. května 1955 v Brně.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Jak přejít řeku Dokořán 2020
V síti paměti uvízl, slunce se ptal Novela bohemica 2016
Co se děje se světem? Dokořán 2016
Kameny a hvězdy Dokořán 2014
Posvátná krajina Malvern 2014
Krajiny domova Albatros 2013  2014 Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu pro děti a mládež
Tři svíce za budoucnost Novela bohemica 2012
Prohlédni si tu zemi: I když vidíme jen obyčejné věci, stejně toho vidíme hodně Dokořán 2012
Archeus: Fragment radostné vědy o trpaslících Dokořán 2010
Krajina z druhé strany. Poznámky ke Knize závojů a čar Břeclav: Malovaný kraj Břeclav 2009
Dýchat s ptáky Dokořán 2008 EN
Borgesův svět Dokořán, Praha 2007
Tsunami je stále s námi. Eseje o klimatu, společnosti a katastrofách Alfa Publishing 2006
Makom. Kniha míst Dokořán 2004  2005 Cena Toma Stopparda
Velká kniha o klimatu Zemí koruny české Regia 2003
Krajiny vnitřní a vnější Dokořán 2002  2005 Cena Toma Stopparda
Tři hlasy Doplněk 2001
Píseň pro odcházející duši Sua liberans 1997
Kameny a hvězdy
Kameny a hvězdy
Archeus: Fragment radostné vědy o trpaslících
Archeus: Fragment radostné vědy o trpaslících
Tsunami je stále s námi. Eseje o klimatu, společnosti a katastrofách
Tsunami je stále s námi. Eseje o klimatu, společnosti a katastrofách
Makom. Kniha míst
Makom. Kniha míst
Velká kniha o klimatu Zemí koruny české
Velká kniha o klimatu Zemí koruny české
Krajiny vnitřní a vnější
Krajiny vnitřní a vnější
Píseň pro odcházející duši
Píseň pro odcházející duši
Cena Rok Země
Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu pro děti a mládež 2014 Česká republika
Cena Toma Stopparda 2005 Česká republika
Z recenzí
Václav Cílek, neúnavný muž mnoha řemesel a nadšený chodec po vlastech českých, se už poněkolikáté pustil do naší krajiny a stejně jako každoročně z něj vypadla kniha. Skvělá, jako obyčejně.
—Kateřina Kadlecová
Reflex.cz

Zabývá se popularizací vědy, ať už v knihách, časopisech či televizních a rozhlasových pořadech, ale často je přesáhne směrem k filosofii či literatuře. V laudatiu Ceny Vize 97 stojí: „Cílek svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí.“  Vedl Geologický ústav Akademie věd ČR, přednáší na řadě českých i zahraničních univerzit. Spolupracuje s Respektem, Vesmírem,  Hospodářskými novinami, s Českým rozhlasem i televizí. Napsal řadu učebnic a odborných publikací, my se budeme zabývat jeho pracemi na hranici s beletrií. V roce 1997 napsal Píseň pro odcházející duši, v níž předkládá koláž z textů, básní i různých vlastních reflexí. V roce 2002 mu v nakladatelství Dokořán vyšly Krajiny vnitřní a vnější, první soubor esejů, který z Cílka učinil čtenářsky přitažlivého vědce. Jejich podtitul zní Texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrůdlu a o tom, proč lezeme na rozhlednu. Autor v ní vysvětluje spirituální rysy krajiny, hlavním motivem knihy zůstává nutnost chránit krajinu kvůli jí samé, kvůli živlům, skalám, vodám a životu, ale také kvůli člověku a jeho duši. Krajiny vnitřní a vnější se dočkaly několika dalších vydání. O dva roky později na ně navázal souborem Makom, kniha míst (Dokořán, 2004). Mapuje skutečně zvláštní a posvátná místa a skrze konkrétní příklady dovádí čtenáře k poznání, že krajina, v níž žijeme, nás utváří mnohem víc, než si uvědomujeme. V roce 2005 napsal spolu s Hanou Rysovou Tichý břeh světa (Dokořán), v němž skládá poctu lesu. „Na houby chodíme kvůli lesu, ne kvůli houbám,“ píše v úvodu. Dalším titulem, který oslovil masu čtenářů a dočkal se doplněných a opakovaných vydání, se stal soubor esejů Dýchat s ptáky (Dokořán, 2008), v němž Cílek opět navazuje na své texty o krajině a „dokonce se opatrně věnuje „popisu světa při velkém skoku dopředu, při kterém jsme se víc soustředili na výkon než na to, kam skáčeme…“. V roce 2013 vyšla v Albatrosu Cílkovi kniha Krajiny domova, kterou ilustrovala Renáta Fučíková, společně v ní putují po památných místech Česka, která nahlíží z historického, spirituálního  i geomorfologického hlediska. Cílek je autorem několika desítek publikací a stovek textů. Jejich společným mottem může být vyznání z hlubokého pouta ke krajině a schopnost nazírat vztah krajiny a civilizace neotřele.

Ukázka

Jindřichův Hradec je město, ve kterém pstruzi v létě radostně vyskakují nad hladinu řeky Včelnice neboli Nežárky. Hudba města vyjadřuje radost a pohodu, ale protože jsme v jižních Čechách, je tu přítomen i zamyšlený smutek. Město má svou letní a svou zimní tvář. V létě se zde tancuje a v zimě modlí. Za teplých večerů zní galantní gavota ze zámeckého rondelu, ale během krátkých a chladných dní slýcháme z minoritského kláštera mnohohlasý chór, který je tak krásný, že pro hudbu zapomínáme na Boha. Město má něco ze závažnosti Českého Krumlova i zdánlivé povrchní veselosti Telče. Je výrazné, ale přitom mírné jako Jičín a dá se mu uniknout, zatímco Tábor, Bechyně nebo Prachatice vás buď pozřou a přijmou, nebo s nimi po zbytek života budete svádět marný zápas.

—Dýchat s ptáky (Dokořán, 2008)
Z ocenění
 2014 Zlatá stuha – Literární část: Literatura faktu pro děti a mládež
 2005 Cena Toma Stopparda
Autorská práva v zahraničí
Dilia
W: http://www.dilia.cz
Kontakty
E: cilek@gli.cas.cz