Zuzana Brabcová

Zuzana Brabcová

Nakladatelská redaktorka a autorka pěti románů, která v roce 1987 jako první v historii obdržela Cenu Jiřího Ortena, byť za komunistické totality u nás nemohla publikovat. Za svůj předposlední román, Stropy (2012), získala Magnesii Literu v kategorii próza. Její knihy vycházejí v deseti evropských jazycích včetně italštiny či angličtiny. Narodila se 23. března 1959 v Praze, zemřela 20. srpna 2015.


Název Nakladatelství Rok Vybrané vydané překlady Ocenění
Voliéry Druhé město 2016 EN  2016 Cena Josefa Škvoreckého
Stropy Druhé město 2012  2013 Magnesia Litera – za prózu
Rok perel Druhé město 2012 IT
Rok perel Garamond 2000 IT
Zlodějina Československý spisovatel 1995
Daleko od stromu Československý spisovatel 1991 SV | DE
Daleko od stromu Index 1987 SV | DE  1987 Cena Jiřího Ortena
Zlodějina
Zlodějina
Daleko od stromu
Daleko od stromu
Daleko od stromu
Daleko od stromu
Cena Rok Země
Cena Josefa Škvoreckého 2016 Česká republika
Magnesia Litera – za prózu 2013 Česká republika
Cena Jiřího Ortena 1987 Česká republika
Z recenzí
Promyšlený chaos, tak by se dal asi nejlépe charakterizovat styl, jakým Brabcová vypráví. Chaos těžce zkoušené vůle a psychiky, chaos života, který se dostal do slepé uličky – a to vše sevřené do detailně promyšlené kompozice.
—Markéta Kittlová
iLiteratura.cz

Jako první napsala knihu Ovčí brána, ta však existuje pouze v rukopise. Debutovala románem Daleko od stromu, který vyšel Brabcové už v roce 1984 v exilovém nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem. V protirežimních strukturách vznikla v druhé polovině osmdesátých let idea začít udělovat cenu, která by pomohla zviditelnit díla autorů, které režim zavrhuje. První laureátkou takto ustavené ceny pro mladé autory do třiceti let se stala právě Brabcová, Daleko od stromu vyšlo v Česku ale až dva roky po sametové revoluci v nakladatelství Československý spisovatel. Příběh o dospívání v normalizačních sedmdesátých letech, hledání vlastní identity ve věčně rozlomeném světě emigrantů a budovatelů. Zdrojem inspirace byly autorce i osobnosti literárního světa, básník Vladimír Holan, umělec Jan Werich, Franz Kafka a jeho román Zámek, a také Bible. V roce 1995 vyšel Brabcové román Zlodějina, který kritika přijala nadšeně. Metanarativní a metafyzická próza vychází ze dvou příběhů: tlusťoch z Karlína Eman Podoba a prodavačka Hana Matějů se na moment setkají, mnohem podstatnější než jejich žité světy jsou jejich vnitřní obrazy a touhy. O pět let později vyšel Brabcové román Rok perel (Garamond, 2000), který je označovaný za první lesbický román v české literatuře. Knihy vzbudila senzaci, vyšla ve třech vydáních. Odehrává se v psychiatrické léčebně, což je místo, kolem něhož se v určitých momentech točí všechny knihy Zuzany Brabcové. Fatální láska dospělé ženy k mladinké dívce vychází z velká části z autobiografických zkušeností a podává obraz stavu, který má v literatuře své pevní místo – byť v heterosexuální rovině, kdy se do sotva dospělé femme fatale zamiluje stárnoucí muž. V tomto případě ovšem hlavní hrdinka prochází nutným comming outem, který ji nijak neočistí; tuhle roli musí převzít až alkohol a následně léčebna.

Po pochvalných kritikách i reakcích čtenářů se autorka na dvanáct let odmlčela, až v roce 2012 vyšel román Stropy (Druhé město, 2012), za který o rok později získala Magnesii Literu. Název prostě odráží to, co nejčastěji vidí člověk hospitalizovaný v psychiatrické léčebně, tedy strop. V románu se mísí několik rovin, vyprávění bez děje proplétá vzpomínky a sny s vizemi a halucinacemi, přidává věrný obraz společenství v léčebně, kde může křehkou duševní rovnováhu pacienta zbourat prostý pohled na plato tabletek ve vitríně na sesterně. „Snad je to úporné přemítání o osudu nesourodé skupiny nemocných žen, skrze něž nám autorka dává nahlédnout do naší stejně nesourodé přítomnosti,“ charakterizovala přínos knihy porota ocenění Magnesia Litera. Zuzana Brabcová zemřela po krátké nemoci na konci léta 2015, před tím odevzdala nakladateli rukopis románu Voliéry.

 

Ukázka

„Bodejť, pradědeček skončil v blázinci, dědek v komunistický straně a táta je farář. Pak má bejt to dítě normální.“

—Daleko od stromu (Čs. spisovatel, 1991)
Z ocenění
 2016 Cena Josefa Škvoreckého
 2013 Magnesia Litera – za prózu
 1987 Cena Jiřího Ortena
Autorská práva v zahraničí
Pluh
W: http://www.pluh.org
E: info@pluh.org