Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně

Překl. Anželina Penčeva
Богините от Житкова
Богините от Житкова
Paradox, 2016, 494 str.
Jazyk: Bulharština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9789545531996
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
W: http://www.katerina-tuckova.cz
E: k.tuckova@gmail.com
Goodreads hodnocení
81.2% (Hodnotilo 5531 uživatelů)

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat — prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou?

Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele — její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní…

Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Nebo se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie.

Informace o českém vydání

Žítkovské bohyně

Další vybrané překlady (5)

Boginie z Žítkovej Polština

Das Vermächtnis der Göttinnen Němčina

Üldözött istennők Maďarština

L'eredità delle dee. Una misteriosa storia dai Carpazi Bianchi Italština

El legado de las diosas Španělština

Jazyk: Bulharština
Název: Богините от Житкова
Místo: Sofie
Nakladatelství: Paradox
Rok: 2016
Počet stran: 494
Žánr: Beletrie
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura