Jiří Hájíček

Rybí krev

Překl. Vladimir Penčev
Рибя кръв
Рибя кръв
Paradox, 2016, 412 str.
Jazyk: Bulharština
Žánr: Beletrie
ISBN: 9789545532085
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
W: http://www.hajicek.info/
E: jiri@hajicek.info
Goodreads hodnocení
83% (Hodnotilo 1053 uživatelů)

Román nás zavádí na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století a je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice.

Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak — na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství.

Téma vysidlování a bourání obcí kvůli stavbě jaderné elektrárny se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech.

Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.

Román získal ocenění Magnezia Litera 2013, kniha roku.

Informace o českém vydání

Rybí krev

Další vybrané překlady (3)

Rybia krew Polština

Riblja krv Srbština

Gjaku i peshkut Albánština

Jazyk: Bulharština
Název: Рибя кръв
Místo: Sofie
Nakladatelství: Paradox
Rok: 2016
Počet stran: 412
Žánr: Beletrie
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura