Olga Černá, Miroslav Šašek

Ztracený deník profesora z Essexu

Překl. Enrique Gutiérrez Rubio
El diario perdido del profesor de Essex
El diario perdido del profesor de Essex
Gallo Nero, 2019, 84 str.
Jazyk: Španělština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
ISBN: 9878416529711
Goodreads hodnocení
86.6%

Fantastický bestiář z ateliéru proslulého českého výtvarníka Miroslava Šaška je krásnou ukázkou tvůrčí nespoutanosti, jak ji zachycuje fond jeho ilustrací, který vypravěčsky doplňuje malířova praneteř Olga Černá. Vypravěčem je osvícený přírodozpytec pátrající po stopě zmizelého obyvatele ostrova a zkoumající pozoruhodnou ostrovní faunu, jejíž pozoruhodnosti zapisuje do svého starodávného notýsku ve formě deníkových záznamů. Jako deník a současně nalezená „vědecká“ práce je publikace také zpracována, ba opatřena „doslovem experta“.

O autorech

Olga Černá (1964), absolventka agronomie na VŠZ v Praze, působila jako knihkupkyně, lektorka a knihovnice. Publikovala v dětských časopisech, bloguje pro týdeník Respekt. Patří mezi kmenové autory nakladatelství Baobab, je spoluzakladatelkou Nadace Miroslava Šaška, editorkou vzpomínkového alba To je M. Sasek (2014). Je autorkou knih Kouzelná baterka (Zlatá stuha 2004) a Jitka a kytka (2010, obojí s ilustracemi Michaely Kukovičové), Poklad starého brouka (2007) a Z domu a zahrady (2011). Sociálně motivovaná próza Klárka a 11 babiček (2015) byla nominována na cenu Magnesia Litera 2016.

Miroslav Šašek (1916–1980) vystudoval architekturu a kreslení na ČVUT v Praze a na École des Beaux-Arts v Paříži. Po únorovém puči zůstal v exilu, převážně v Paříži a Mnichově, kde pracoval v české redakci Radia Svobodná Evropa. Do odchodu z ČSR vytvářel knihy pro děti jako např. Benjamin a tisíc mořských draků kapitána Barnabáše (1947) či Nejmilejší říkadla (1948). Až do listopadu 1989 u nás jeho díla nesměla vycházet. V zahraničí proslul sérií obrázkových průvodců This is… po světových velkoměstech (od roku 1959), které se nakonec dočkaly obliby i u nás. Knihy z této řady mu přinesly mnoho ocenění, mimo jiné zápis na čestnou listinu IBBY (1979). Vedle práce na knihách Miroslav Šašek celý život maloval. Po roce 2000 začaly jeho knihy vycházet v reedicích v Americe, Francii, Německu a už i v Česku.

Informace o českém vydání

Ztracený deník profesora z Essexu

Jazyk: Španělština
Název: El diario perdido del profesor de Essex
Místo: Madrid
Nakladatelství: Gallo Nero
Rok: 2019
Počet stran: 84
Žánr: Literatura pro děti a mládež