Jiří Hájíček

Fotbalové deníky

Fotbalové deníky
Host, 2007
Jazyk: Čeština
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
W: http://www.hajicek.info/
E: jiri@hajicek.info

Nová próza českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka (1967), loni oceněného Magnesií Literou za román Selský baroko (2005), má návodný titul: Fotbalové deníky. A otvírá ji věta, která v následujícím příběhu vyslovuje první i poslední: „Jak je ten tvůj mužskej svět jednoduchej.“

Výchozí situace novely je standardní: krize středního věku od sebe rozhání pár, muž opouští ženu, aby měl konečně čas na svůj druhý, alternativní život – fotbal, jehož prizmatem od dětství vnímá dějiny. Družkou na jeho bezcílné týdenní cestě po českých městech a vesnicích, přerušované jen hltáním televizních přenosů z fotbalového šampionátu, se mu stává jeho nevlastní, o generaci mladší sestra Simona. Tu mu autor seslal jako dantovskou Beatrici: to ona klade podstatné otázky po Honzově fatální fixaci na kopanou a zánovní automobil, to ona jitří jeho dávné, ale nezhojené rány ve vztahu s otcem, to ona je v postupně navazovaném vztahu dominantní a obnažuje do detailu hrdinovu neurózu, vyrostlou z přetrženého dětského snu.

Jenže je to také Simona, která po celý čas jejich společné vyjížďky na Honzově traumatu chtě nechtě parazituje: nechá se od něj živit, šatit, laškuje s ním, a dokonce jej na okamžik vtáhne do zničujícího víru své privátní tragédie. Jako by jej celý čas zkoušela, jako by na něj líčila nástrahy – a snažila se v něm probudit skutečný život, resuscitovat jeho city, rozpustit jeho frustrace. A když se jí to částečně podaří, symbolicky převezme jeho břemeno a zmizí v umělých rájích, v křivolakých uličkách svých problémů, které přehlušuje drogovým opojením. Vítězem tak ve Fotbalových denících není nikdo: vztah Honzy a jeho přítelkyně se dál rozpadá, vztah bratra ke znovunalezené sestře končí po týdenní epizodě, Honza dál nenávidí svého otce a Simona pokračuje v úprku před svou matkou. A český fotbalový mančaft na mistrovství nepostoupí do čtvrtfinále.

Jiří Hájíček ve své novince rozehrává komorní tragédii a opět ji situuje do svých oblíbených a pečlivě odpozorovaných vesnických kulis. Není to však klasický vesnický román, co autor s vypravěčskou pokorou a psychologickou empatií napsal, a není to vlastně ani úplná tragédie – Fotbalové deníky otvírají aktuální a spíše „městské“ téma: zbabělá hra na schovávanou s vlastními frustracemi a sebeobelhávání jako sedativum proti všemožným výčitkám jsou univerzální nemocí dětí svého věku. A spisovatel to moc dobře ví. O to vzácnější je, že ve své šesté knize neztrácí ze zřetele naději – a příběh nechává ne-li otevřený, pak aspoň pootevřený.

Radim Kopáč

Převzato z: Právo 7. listopadu 2007

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Host
Rok: 2007
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura