Petr Sís

Hrej, Mozarte, hrej

Hrej, Mozarte, hrej Hrej, Mozarte, hrej
Labyrint, 2006

Také českého trhu s knížkami pro děti se dotklo letošní Mozartovské výročí: dvě stě padesát let od narození salcburského hudebního genia připomněly na jaře Ivona Březinová a Martina Skala převyprávěním a ilustrací Schikanederova libreta Kouzelné flétny (vydal Bon Art Production) a nyní na podzim přibyla nová autorská publikace Čechoameričana Petra Síse (1949) – titul Hrej, Mozarte, hrej, který vydalo nakladatelství Labyrint v edici Raketa.

Třicetistránková knížka sice disponuje hravými a jemně snivými ilustracemi vyvedenými v tlumených, nepodbízivých barevných odstínech, avšak textová část je chudá, ba chudičká: jen několikavětý průvodce Mozartovým životem rychle spěje od raného dětství, jemuž dominuje skladatelův otec, po vrcholnou slávu, kterou uťala předčasná smrt v roce 1791. Jako bonus je připojen stránkový životopis, v němž je řečeno víc než v celé knize.

Didakticky je tento Sísův počin, určený dětem kolem pěti až sedmi let, značně sporný: Mozartův otec je v něm totiž obrazem a slovy vsazen do role bezmála tyrana, který svého nadaného potomka neustále cepuje a omezuje jeho svět na nekonečná klavírní cvičení – a tento recept pak v očích autora zrodí genia. Ale kdeže: Sís se jednak trochu plete v dějinách, protože Mozartův otec byl především empatickým a citlivým pedagogem, a jednak se mýlí v základech psychologie dítěte: tlakem a zákazy se talent nerozvine, ale daleko spíš zmrzačí svého nositele.

Po výpravně pojatých, básnivých titulech o Eskymo Welzlovi, Charlesi Darwinovi nebo vlastním otci, ztraceném v Tibetu, vydal Petr Sís knihu, která ve čtenáři vyvolává dojem, že vznikla daleko spíš na objednávku než z vnitřní potřeby. Na objednávku Mozartova výročí, ale také jakési podivně přísné, snad až rakousko-uherské morálky…

Radim Kopáč

Převzato z: Právo 26. září 2006

Labyrint, 2006