Renáta Fučíková

Hus a Chelčický

Hus a Chelčický
Práh, 2014, 104 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Historická literatura, Literatura pro děti a mládež
ISBN: 9788072525065
Ocenění
 2014 Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace)
Kontakty
W: http://www.renatafucikova.cz/
E: renata.fucikova@volny.cz

Nikdo nepochybuje, že nejdramatičtější období českých dějin bylo 15. století. Čeští univerzitní učenci se tehdy pokusili o nápravu katolické církve. Dva z nich, Jan Hus a Jeroným Pražský, skončili na hranici jako kacíři. V Čechách vybuchl požár násilí, jehož příčiny vysvětlovala každá doba po svém. Naši pradědové se učili o boji Čechů s Němci, naši rodiče o revoluci nejchudších vrstev. Pravda však byla jiná a tato kniha se ji pokusí vyložit co nejsrozumitelněji.

Vstupte s námi do doby vrcholného středověku: poznáte dobu vlády Václava IV. a Zikmunda, seznámíte se s životem na pražské univerzitě. Prožijete hlavní události husitských válek: pražskou defenestraci, křižácké výpravy proti Čechům, bitvy svedené Janem Žižkou i Prokopem Holým, jednání husitů na koncilu v Basileji i nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn. Krok za krokem budete sledovat, jak snadno se ušlechtilé myšlenky snadno zvrátí ve všeobecné násilí.

V této krvavé době však žil v Čechách člověk, jenž násilím opovrhoval. Jeho spisy ovlivnily slavné muže, jakými byli například L. N. Tolstoj nebo Mahatma Gándhí, které dnes zná celý svět. Zato jméno jejich inspirátora, zemana Petra Chelčického, zná jen málokdo. Tato kniha vás s jeho myšlenkami seznámí.

 

(Práh)

 

Recenze

Ilustrátorka přešla od draků k Jiráskovi nebo příběhu mistra Jana Husa (iDnes, Klára Kubíčková, 13. 7. 2014)

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Práh
Rok: 2014
Počet stran: 104
Žánr: Historická literatura, Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2014 Nejkrásnější česká kniha – Cena SČUG HOLLAR (za ilustrace)