Martin Reiner

Jeden z milionu

Jeden z milionu
Větrné mlýny, 2016, 204 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Próza
ISBN: 9788074431906
Kontakty
W: http://www.martinreiner.cz
E: info@martinreiner.cz

Nejsem a nikdy nebudu Tom Cruise… Já jsem Mára, Docent ze sportovního baru, jednooký král mezi slepými, hvězda v kruhu ztracených, říká jedna z postav této knížky. Není v tom sama; Reinera nepřitahuje exotika extrémů, svět jeho povídek ukazuje takříkajíc ke střednímu proudu, kde nás chtě nechtě pluje (či se stébla chytá) nejvíc, kde žijeme své příběhy ve vlastní šťávě: Může za to matka, otec nebo někdo Jiný? Přijde náš anděl? Zůstat se ženou, nebo jít? Co si počít se zkaženým dnem na dovolené?

V literatuře se umění povídky cení vysoko, a autor vstupuje na její půdu připraven: ví, jak zatavit do slov tvář či pachuť chvíle, umí zaznamenat žhavé jádro příběhů – proto čtenář může mít často pocit, že se ocitl na kanapi v kuchyni své existence.

Z recenzí

„Reiner je pečlivý stylista, jemuž vymyslet neotřelé přirovnání nepřipadá jako ztráta času. Ve všednodenních povídkových námětech tato kvalita vystupuje v popředí právě tehdy, když se autor nezdráhá být vtipný. A to je myšleno zcela bez ironie, protože v souboru jsou zdaleka nejlepší povídky čistě humoristické a psané s přímočarou radostí“

— Eva Klíčová, Host

Vybrané vydané překlady (1)

Jeden na milion Polština

Jazyk: Čeština
Místo: Brno
Nakladatelství: Větrné mlýny
Rok: 2016
Počet stran: 204
Žánr: Próza