JO537
Baobab, 2009, 96 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2010 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Kontakty
E: lumici@tiscali.cz

Josef je docela obyčejný kluk, žije v obyčejném panelákovém bytě a každý den jezdí obyčejným metrem do obyčejné školy. Tak by asi měl začínat popis příběhu o Josefovi, jenomže existuje vůbec obyčejný život? Každá obyčejná věc se může kdykoli zvrtnout: stačí, když je člověk všímavý, a to Josef je. Na jeho pravidelné trase byt-metro-škola se totiž začínají dít dost divné věci a Josef se pomalu, ale jistě zaplétá do tajemného dobrodružství, jehož hrdiny jsou také jeho dědeček, kterého srazilo auto, zatoulaný pes a dělníci ze stavby. A to se ještě zdá, že k tomu všemu má co říct jedna nová počítačová hra…

Jako vždy v knížkách Marky Míkové se tu stírá šedivý nátěr všednosti, pod kterým září úžasná, nekonečná plocha dětské fantazie. A tak Josef skrze svou iniciační cestu krčským lesem může zachránit svého dědečka a najít opravdového přítele. Kromě této polohy autorka s humorem sobě vlastním vykresluje i Josefovo školní a domácí prostředí, bystrým okem pozoruje lidské typy a skládá pestrou mozaiku knížky, která je průlomem v současné tvorbě pro větší děti. S ilustracemi Martina Kubáta.

 

(Kosmas.cz)

 

Publikace byla nominována na cenu Magnesia Litera za r. 2009 v kategorii knihy pro děti a mládež.

 

Recenze 

Recenze v MF DNES

Recenze na Iliteratuře.cz

Recenze Radka Malého Co se děje ve větvích Baobabu (Host, 8/2010)

 

O autorce

Narodila se v Českých Budějovicích, vystudovala loutkářsko u fakultu DAMU, obor režie a dramaturgie. Má za sebou několik autorských divadelních inscenací: „Matky“, „Podzem“, „Autobus“ (podle románu C. S. Lewise). V divadle Minor režírovala a dramatizovala též řadu představení pro děti („Karkulín ze střechy“, „Paví král“, „Létající ryba“, „Bajaja“, „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“). Spolupracovala též s amatérským divadlem Ravensburg Puppentheater (inscenace: „Das Wrack der Zephyr“, „Das goldene Fischlein“, „Die Reise durch die Nacht“, „Der Schneemann Albert…“) Hrála ve filmu „Jak se budí princezny“ Václava Vorlíčka hlavní roli, pak také ve filmu „Robinsonka“ Karla Kachyni a v několika televizních inscenacích. Hrála na klavír a basovou kytaru, zpívala a skládala pro dámskou rockovou skupinu Zuby nehty. Působila též v Rádiu Limonádový Joe jako moderatizátorka. V současné době pracuje v kulturním časopise 14 v rubrice divadelní premiéry. Má čtyři děti.

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Baobab
Rok: 2009
Počet stran: 96
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2010 Zlatá stuha – Literární část: Beletrie pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura