Markéta Pilátová

Jura a lama

Jura a lama
LePress, 2012, 64 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pluh
W: http://www.pluh.org
E: info@pluh.org
Kontakty
W: http://marketapilatova.webnode.cz/
E: marketapilatova2@gmail.com

Nakladatelství LePress v těchto dnech vydává první původní českou pohádku o klukovi, který má dvě mámy. Napsala ji Markéta Pilátová, ilustrovala Dora Dutková a jmenuje se Jura a lama.

Markéta Pilátová je autorkou dvou románů (oba nominované na literární cenu Magnesia Litera) a tří dětských knih, za jednu z nich, Kiko a tajemství papírového motýla, kterou vydalo nakladatelství Meander, byla v loňském roce rovněž nominována na Magnesii Literu. Dora Dutková je oceňovaná ilustrátorka a autorka animovaných filmů a autorských knih.

„Nedávno jsem se přestěhovala do Jeseníků a tohle byla skvělá příležitost, jak popsat své první pocity z horského života. Snadno se tady narazí na svéhlavé, nekonvenční lidi, představit si tady dvě ostré farmářky v náklaďáku je stejně snadné jako pasoucí se stádo exotických lam. Ty ostatně opravdu potkávám, kdykoliv se vypravím do sousední vesnice, kde je chovají na farmě. Bavilo mě představovat si, že farmářky jsou třeba dvě prima ženské. Když mi pak na podzim začal zahradu kolonizovat krtek, byla na světě celá pohádka,“ líčí vznik knihy Markéta Pilátová.

Kniha Jura a lama ukazuje méně obvyklý rodinný model, nesnaží se však téma dětí, které mají rodiče stejného pohlaví, nijak nafukovat ani problematizovat. Je to prostě zábavná moderní pohádka plná zvířat, pletení a muzicírování, určená všem dětem od čtyř let. Dětem, které mají dvě mámy, poslouží jako zobrazení jejich situace. Ostatní děti pak nevtíravým způsobem seznámí se skutečností, že někteří jejich kamarádi mohou mít místo maminky a tatínka třeba dvě maminky.

“Statistická data sice zatím neexistují, ale podle mého odhadu jsou takových rodin v Česku už minimálně stovky,“ říká nakladatelka Markéta Navrátilová.

Nakladatelství LePress je jediné české nakladatelství, které se zaměřuje na knihy pro lesby. Touto knihou však vybočuje ze zajetých kolejí a oslovuje mnohem širší publikum.

Obrazový materiál ke knize na www.LePress.cz

Více k problematice stejnopohlavních rodin na www.proudem.cz a www.drbna.cz.

 

Reportáž na ČT24 (23. 6. 2012)

 

Autorské čtení se koná 29. října 2012 od 16 hod. v Knihkupectví Ostrov (Ostrovní 17, Praha 1).

 

Recenze

Recenze Petry Šmejdové na Vašeliteratura.cz (28. 10. 2012)

Názor čtenářky na Knihárum.cz (5. 2. 2013)

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: LePress
Rok: 2012
Počet stran: 64
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Pluh