Roman Ráž

Lázeňské dobrodružství

Lázeňské dobrodružství
Akropolis, 2014, 336 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Beletrie, Historická literatura, Próza
ISBN: 9788073041717
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura
W: http://www.praglit.de/
E: maria@sileny.de
Kontakty
W: http://www.romanraz.cz/
E: r.raz@seznam.cz
Goodreads hodnocení
80%

Na pozadí historických událostí rozvíjí příběh vídeňské Češky Marie Klánské, která odchází do rodících se moravských lázní Slaňan, kde prožívá nejen své problematické manželství, mateřství, novou lásku i ztrátu všech životních jistot, hlavně však „dobrodružná“ léta války, tolik měnící lidské charaktery.

Román postihuje útrapy prostých lidí v zázemí i na frontě, nabízí pohled na vývoj války na srbské i ruské frontě, ale i na osudy zběhů v trestaneckém táboře na italské frontě v Dolomitech. Strhující líčení vídeňského života v předválečném bezstarostném Kaiserstadtu i nevyjasněných politických cílů v Čechách je vystřídáno obrazem válečných útrap celé monarchie, jejím rozpadem i kritikou neschopnosti nového čs. státu vyřešit nezaujatě a demokraticky vztah české většiny k německé menšině, což se pak tragicky projevilo v roce 1938.

Stejně kriticky je tu zachycena i revoluční vlna, inspirovaná ruskou bolševickou revolucí, která po válce prošla Evropou a málem již tehdy uvrhla náš nový stát do komunistického područí.

 

(Kosmas)

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Akropolis
Rok: 2014
Počet stran: 336
Žánr: Beletrie, Historická literatura, Próza
Autorská práva v zahraničí
Pražská Literární Agentura