Pavel Čech

O zahradě

O zahradě
Brio, Praha, 2005
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
W: http://www.pavelcech.wz.cz
E: pavel_cech@volny.cz

Baobab, Meander, Brio – to jsou tři pražská nakladatelství, která už několik let svými počiny soustavně zvyšují kvalitu zdejší knižní produkce určené dětem. Posledně jmenované Brio nedávno vyslalo za čtenáři hned trojici nových autorských publikací: jednak další z mile poučných příběhů Čechoameričanky Martiny Skaly, v němž hlavní role hrají housličky Strado a starý virtuos Varius, jednak snově kolorované dobrodružství Oskar a Mimi podepsané Annou Neborovou, a konečně pohádkový příběh s titulem O zahradě, který napsal a v lavírovaných malbách rozvedl brněnský autodidakt Pavel Čech. Zatímco Skala i Neborová za své předchozí knížky sbíraly jedno ocenění za druhým, od Zlaté stuhy k Nejkrásnější české knize roku, letos sedmatřicetiletý Čech o sobě dává poprvé výrazněji vědět až nyní – a jeho melancholický, odpoledním sluncem i světlem pouliční lucerny zalitý příběh „kluka Františka“, jehož oči jsou „plné snů“, má všechny předpoklady k podobnému úspěchu.

Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem: mistrem v malbě labyrintických uliček starého města, sešeřelých zákoutí a oprýskaných zdí, ale i rozpálených žlutých pouští či zelenkavého podmořského světa – tedy fantazií, které běží hlavou malému Františkovi. Ten jednoho dne na půdě domu, ve kterém žije, objeví staré rodokapsy, verneovky a sešity Rychlých šípů a propadne se do jejich uhrančivých příběhů. Své snové vize, své mladické touhy po dobrodružství, svá fantastická přání projektuje na plochu pomyslné či skutečné zahrady, tajuplného ostrovu ztraceného uprostřed města. Přemítá a domýšlí, co se asi skrývá za zrezivělou brankou, od které nemá klíč. A pak jednoho dne dospěje, zmizí ve světě a řadu svých snů realizuje, aby se jednoho dne, už jako starý muž, ocitl před onou brankou, před svým dětským rájem znovu…

Poetický a okouzlený příběh, který se klene nad celostránkovými obrázky tónovanými do teskných, podzimních barev, má jasný dramatický oblouk: Je strohý, ale sevřenost je jeho předností. Stejně jako jsou jeho devízou tušené či přiznané, ale v každém případě osobitě zužitkované inspirace slovesnou tvorbou současného českého románového fantasty Michala Ajvaze nebo o století staršího pohádkáře a spisovatele Oscara Wildea. Realita a sen v Čechově knížce O zahradě splývají v jedno. A ten nádherný výlet, který Františkovi buď pouze proběhne hlavou, anebo jej opravdu prožije, je radost na stránkách sledovat. A nejen pro dětského čtenáře.

Radim Kopáč

Převzato z: Mladá fronta Dnes, 25. květen 2005

Vybrané vydané překlady (1)

Le jardin merveilleux Francouzština

Jazyk: Čeština
Nakladatelství: Brio, Praha
Rok: 2005
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura