Petr Zelenka, Lenka Jungmannová (ed.)

Obyčejná šílenství

Obyčejná šílenství
Akropolis, 2014, 328 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Drama
ISBN: 9788074700569
Goodreads hodnocení
100%

Petr Zelenka je nejen známým filmařem, ale i uznávaným divadelním režisérem a dramatikem. Přesto je tento soubor prvním knižním vydáním jeho her. Čtenáři tedy mají jedinečnou možnost připomenout si vykloubené historky Příběhů obyčejného šílenství, zamyslet se nad rozporuplným osudem ruského vynálezce Teremina, ale mohou se seznámit i s méně zdomácnělými Zelenkovými hrami: s crazy komedií o divadle nazvanou Odjezdy vlaků (napsanou podle aktovek Michaela Frayna), dramatem z televizního prostředí Očištění, hrou Ohrožené druhy, která nahlíží škodlivost marketingu, a konečně i s tragikomedií Dabing Street, předpovídající společenskou situaci po 11. září 2001.

Dvojnásobný držitel Ceny Alfréda Radoka ve svých dramatech groteskně i vážně zrcadlí problémy české společnosti, jež ovšem rezonují v celém postsocialistickém, potažmo středoevropském regionu. Zelenkův rukopis se vyznačuje tím, že autor dovádí situace do krajnosti, pohlíží na ně prostřednictvím různých médií a koření je magickými zvláštnostmi. Jeho hry nejen zábavně upozorňují na jakékoli náhražky skutečnosti, ale též kritizují přestupky proti morálce. Tak či onak Zelenka dochází k barvitému a autentickému obrazu stávající reality.

Publikace je doplněna soupisem inscenací autorových her a doslovem editorky Lenky Jungmannové. Vychází za podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

 

(Kosmas)

 

Recenze

Všechny příběhy obyčejného šílenství. Vychází soubor Zelenkových her (iDnes, 25. 6. 2014)

 

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Akropolis
Rok: 2014
Počet stran: 328
Žánr: Drama