Iva Procházková

Uzly a pomeranče

Orangentage
Orangentage
Sauerländer, 2012, 239 str.
Jazyk: Němčina
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2012 Cena Luchs
Kontakty
W: http://www.ivaprochazkova.com/

Nová kniha spisovatelky Ivy Procházkové o statečnosti, odpovědnosti a o první lásce, jedním slovem o dospívání. Velkou roli v příběhu hrají koně jako symbol nespoutanosti i jako smutek z odcházejícího dětství. Čtivá, zábavná a dojemná, a přitom nesentimentální. Patří k tomu nejlepšímu z tvorby Ivy Procházkové. Ilustroval Jiří Franta.

Darek by si moc přál, aby jejich rodina byla jako jiné, ale od matčina pohřbu je všechno jako vykolejené. Co uzavřeli provozovnu, otec sežene jen příležitostnou práci a na syna nemá čas, ani na malou Emu. Potíž je v tom, že Ema se musí doprovázet a hlídat na každém kroku. Když je vám třináct, máte docela jiné plány, než se vláčet všude s malou holkou. Ještě že nemusí vařit, to obstará Marta, i když Darkovi se ani trochu nelíbí, že se jim plete do rodiny. Ze smutku ho vytrhne otcův nápad. Co takhle zřídit si chovnou stáj? Za domkem přece mají louku, kde by mohli chovat koně. Budou podnikat a konečně splatí dluhy. I když je Darek zpočátku nedůvěřivý a ztrémovaný, vždyť koně nikdy neměli, jen kozy a slepice, nakonec ve stáji tráví nejvíc času a sám se naučí na koních jezdit, i skákat přes překážky. Kdo by si nepřál vytáhnout se před svou holkou a předvést se na koni v plném cvalu?

Ale pak se stane něco, co se nemělo podle Darka nikdy přihodit…

Pokud dospívání pojmenujete jinými slovy, je to Darkův příběh. Příběh o statečnosti, odpovědnosti a o první lásce, příběh, v němž velkou roli hrají koně. Koně jako touha, jako symbol nespoutanosti, koně jako smutek z odcházejícího dětství. Na pozadí odlehlé horské scenérie dostávají vztahy sílu, prudkost a hloubku, o které se velkoměstským dospívajícím ani nesní.

Informace o českém vydání

Uzly a pomeranče

Jazyk: Němčina
Název: Orangentage
Místo: Germany
Nakladatelství: Sauerländer
Rok: 2012
Počet stran: 239
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Ocenění
 2012 Cena Luchs