Miloš Urban

Praga piccola

Praga piccola
Argo, 2012, 436 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Próza
ISBN: 9788025707371
Kontakty
W: http://www.milos-urban.cz/
E: info@milos-urban.cz
Goodreads hodnocení
77.4% (Hodnotilo 120 uživatelů)

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban.

Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže.

Trailer na YouTube.

(Argo)

Recenze

Recenze Jiřího Lojína Urban tělem, ne však duší (Vašeliteratura.cz, 30. 11. 2012)

Recenze Františka Cingera Kouzlo vyprávění spisovatele Miloše Urbana (Novinky.cz, 30. 10. 2012)

Recenze Ondřeje Bezra (pod šifrou ob) Miloš Urban se v novém románu prochází starou idylickou Libní (iDNES.cz, 2. 10. 2012)

Recenze Ivety Mindekové Urbanova automobilová vyjížďka (Tvar, 19/2012)

Recenze Ondřeje Sekala Historie jako spolujezdec (Tvar, 19/2012)

Recenze Pavla Janouška Nepaměti aneb Urbanova automobilovo-magická Libeň (Host, 10/2012)

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Argo
Rok: 2012
Počet stran: 436
Žánr: Próza