Jiří Hájíček

Rybí krev

Překl. Dorota Dobrew
Rybia krew
Rybia krew
Książkowe Klimaty, 2015, 526 str.
Jazyk: Polština
Žánr: Próza
ISBN: 9788364887239
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
W: http://www.hajicek.info/
E: jiri@hajicek.info
Granty
Goodreads hodnocení
83% (Hodnotilo 1053 uživatelů)

Polské vydání Hájíčkova románu (ocenění Magnesia Litera za Knihu roku 2013), kterým autor pokračuje ve své linii venkovských próz (dříve povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko). Autor nás tentokrát zavádí na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století.

Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak – na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství.

Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech.

Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.

Více informací o polském vydání na stránkách nakladatel zde.

Informace o českém vydání

Rybí krev

Další vybrané překlady (3)

Рибя кръв Bulharština

Riblja krv Srbština

Gjaku i peshkut Albánština

Jazyk: Polština
Název: Rybia krew
Místo: Vratislav, Polsko
Nakladatelství: Książkowe Klimaty
Rok: 2015
Počet stran: 526
Žánr: Próza
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
Granty