Michal Ajvaz

Druhé město

Překl. Gerald Turner
The Other City
The Other City
Dalkey Archive Press, 2009, 148 str.
Jazyk: Angličtina
Žánr: Próza
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura
W: http://www.dbagency.cz
E: blatna@dbagency.cz
Kontakty
E: michalajvaz@seznam.cz

„V láskyplné oslavě Prahy Ajvaz znovuobydluje kafkovské město duchy, podivíny, mluvícími zvířaty a podivnými sochami. Jiné město je průvodcem neviditelnou, „jinou“ Prahou. Autor se ve svém prvním románu přeloženém do angličtiny projevuje jako dědic tradice, kterou založil Jorge Luis Borges, a stejně tak navazuje na kontinuální linii české fantastiky. Jiné město poukazuje na světy, k nimž jsme slepí, protože se uzavíráme v zažitých způsobech vidění.“ (z anotace knihy v anglickém překladu) Kniha vyšla původně v češtině v roce 1993 (Mladá fronta) a v reedici v roce 2005 (Druhé město). V roce 2004 byla přeložena do ruštiny (vyd. Azbuka), v roce 2005 do polštiny (vyd. Pogranicze), v roce 2007 do maďarštiny (Kalligram) a v tomto roce i do slovinštiny (Cankarjeva Založba).

Anglický překlad Ajvazova Druhého města vyšel v řadě Eastern European Literature Series v červnu 2009 v překladu Geralda Turnera, který se překládání české i slovenské literatury věnuje více než třicet let. Ještě před rokem 1989 přeložil pod pseudonymem A. G. Brain mnoho zakázaných autorů, např. Václava Havla nebo Ludvíka Vaculíka. Za nedávný překlad Europeany Patrika Ouředníka získal v roce 2004 Cenu za překlad od amerického PEN klubu.

Ajvazova kniha v anglickém překladu byla v USA hned po svém vydání recenzována, a to hned několikrát: viz profil knihy na Amazonu www.amazon.com/Other-City-Eastern-European-Literature/dp/1564784916 a dále www.complete-review.com/reviews/ceska/ajvazm.htmwww.ajourneyroundmyskull.blogspot.com/2009/05/michael-ajvaz-other-city.html a www.omnivoracious.com/2009/06/cities-superimposed-the-other-city-and-magic-prague.html.

Informace o českém vydání

Druhé město

Další vybrané překlady (8)

Другой город Ruština

Moderstwo w hotelu Intercontinental. Powrót starego warana. Inne miasto Polština

En Annan Stad Švédština

Den andre byen Norština

L'Altra Praga Italština

L'autre ville Francouzština

Kitas miestas Litevština

De andere stad Nizozemština

Jazyk: Angličtina
Název: The Other City
Místo: Champaign, IL, USA
Nakladatelství: Dalkey Archive Press
Rok: 2009
Počet stran: 148
Žánr: Próza
Autorská práva v zahraničí
Dana Blatná Literární agentura