Martin Reiner, Michal Viewegh, Pavel Šrut

Tři tatínci a maminka

Tři tatínci a maminka
Brio, 2010, 64 str.
Jazyk: Čeština
Žánr: Literatura pro děti a mládež
Kontakty
W: http://www.martinreiner.cz
E: info@martinreiner.cz

Viewegh, Pavel Šrut a Martin Reiner. Jde přitom o „remake“ publikace vydané nakladatelstvím Brio. Pro interaktivní tablet byl ale vyvinut zcela originální formát, který umožní užít si čtení se třemi zmíněnými tatínky snad ještě víc než v klasické pevné vazbě. Marná sláva, tatínci opět zazáří…

Vlastní příběh knihy je už dostatečně znám: tři známí spisovatelé spojili síly, aby vytvořili hravou a jiskřivou sbírku povídek, jejichž hlavní postavou je maminka – stále jedna a táž maminka ve třech příbězích, které na sebe poutavě navazují. U Martina Reinera je to vlastně ještě holčička, která se má teprve ženou a maminkou stát, zatímco Michal Viewegh už ji sleduje očima tatínka-manžela. V povídce Pavla Šruta dokonce převezmou hlavní roli jejich děti a povedený strýček Antonín, aby v maminčině nepřítomnosti potvrdili, jak okouzlující bytostí jejich maminka je.

Fascinující vlastnosti iPadu pak ještě zesílí maminčino kouzlo: tablet umožňuje text nejen číst, ale doslova si na něj sáhnout. Jako zásadní úkol si tvůrci vytkli, aby iPadová publikace nebyla nějakým laciným převodem, ale zcela svébytným tvarem, který ukáže možnosti psaného slova v tomto prostředí.

Jedná se sice stále o „text a obrázky“, ale publikace dostala nový layout odpovídající médiu (ovšemže opět pod dohledem výtvarnice Galiny Miklínové) a byla navržena tak, aby maximálně využívala možnosti interaktivního tabletu. Povídky jsou rozděleny do tří pásem, mezi nimiž lze snadno přeskakovat pouhým listováním. Lze je prohlížet na výšku i na šířku. Stránky reagují na dotek, překlápějí se, hravě napovídají a zase zatajují další vývoj příběhů a dávají neuvěřitelně vyniknout ilustracím, jež z nich bez jakékoliv nadsázky září barvami. Že si Brio dalo záležet, potvrzuje i fakt, že aplikaci vytvořil Matěj Sychra známý svými originálními iPadovými programy (mj. ovladače laserové projekce pro CIANT).

 

(Nakladatelství Brio)

Rozhovory s autory

 

Recenze tištěného vydání

Recenze Naděždy Sieglové na iliteratuře.cz (30. 6. 2010)

Recenze Radka Malého Jak tři pejskové a kočička pekli dort (Host, 7/2010)

Recenze Jany Šrámkové (A2, 22/2010)

Jazyk: Čeština
Místo: Praha
Nakladatelství: Brio
Rok: 2010
Počet stran: 64
Žánr: Literatura pro děti a mládež