Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.
„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat.
Z recenzí
„Grafický román Zátopek …když nemůžeš, tak přidej! přečte jedním dechem i ten, jehož sportovní znalosti končí u rozdílu mezi jarmilkou a tretrou. Vypovídá totiž na konkrétním příkladu o zvrhlých poměrech, které v této zemi v 50. letech panovaly, a o síle pár jednotlivců, kteří jim dokázali vzdorovat.“
— Ondřej Bezr, MF Dnes
„Expresivnost ostře řezaných tváří a napjatých svalů zachycuje bolest a přemáhání, které sport i život přináší. Komiks vykresluje Zátopka jako hrdinu a vzor, zároveň naznačuje jeho slabosti. Jako muže, který díky své vůli slaví úspěchy, ale současně kráčí po tenkém laně nad propastí a balanc mu pomáhá držet česká vychytralost“
— Kateřina Čopjaková, Respekt
Informace o českém vydání
Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej!
Další vybrané překlady (3)
Zátopek Němčina
Zátopek Francouzština
Zátopek Angličtina