Tento román je vypravěčským karnevalem, který strohý životní příběh reálné postavy obaluje nečekanými prvky a zkušeně balancuje na hraně popisně historizujícího a ironického vyprávění.
Beletrie
Petr Stančík ve své nové knize zabírá život a dílo Pravomila Raichla (1921–2002), hrdinného odbojáře proti nacismu i komunismu a neúspěšného atentátníka na stalinistického prokurátora Karla Vaše. Ovšem pracuje jako vždycky po svém: vychází z reálu, ale tam, kde je paměť jenom přibližná, pouští do textu naplno své fantazie. V nich se míchají zábava s poučením, dobrodružství a hra se zasvěcením a rozuměním. Velké dějinné události, rozprostřené od první republiky po 90. léta, slouží jako obecné kulisy pro Raichlovo jemnočtení všednosti, ve vší její hloubce a magii. Stančík poetizuje nejnovější model tanku nebo letadla stejně jako dobré jídlo, ještě lepší pití a všemožná hrdinova milostná vzplanutí a potýkání. Kreslí detailně jeho imaginativně rozvinutý portrét na horizontu proměnlivého 20. století. A nejen na horizontu: odpor a boj proti komunistické totalitě míří po vertikále k obecným, tradičním, ba věčným kvalitám, jako jsou odpovědnost a pravdivost k sobě, ke druhému, ke světu. Postmoderně rozehraná partie je tak ve finále především románem noetickým: knihou poznání.

Petr Stančík (1968) vstoupil do literatury pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic, od roku 2007 publikuje pod svým občanským jménem. Pro dospělé vydal mimo jiné příběh o prvním českém superhrdinovi Pérák (2008) nebo gastronomicko-pornograficko-filozofický thriller Mlýn na mumie (2014), za který získal Cenu Magnesia Litera 2015 v kategorii próza. Pro děti zase napsal juvenilní horor Mrkev ho vcucla pod zem (2013) a série pohádek s jezevcem Chrujdou. Napsal také historickou monografii Kaple Božího Těla a Krve a Bratrstvo obruče s kladivem (2015) o zničeném Šalomounové chrámu ve středu Nového Města pražského.