12 českých komiksových tvůrců se představí v Bruselu a Amsterodamu

Vychází speciální číslo belgického komiksového magazínu Stripgids zaměřené na českou scénu.

Pozvánky, Zprávy

1Komiks

Belgie je mekkou komiksu, český komiks zde však dosud nebyl systematicky představen. To se změní letos v létě. Právě vychází speciální číslo belgického komiksového magazínu Stripgids zaměřené na českou scénu, které představí Lucii Lomovou, Vojtěcha Maška, ToyBox, Jaromíra 99 a další. Naváže na něj přehledová výstava českých tvůrců na Bruselském festivalu komiksu.

„Belgie je vlastí Tintina i seriálu o Šmoulech a místní jsou na to patřičně hrdí. Jsme rádi, že ve spolupráci se Stripgids můžeme ukázat, že českému komiksu rozhodně stojí za to také věnovat pozornost,“ říká ředitelka Českého centra Brusel, Jitka Pánek Jurková.

Stripgids je podle mnohých nejkrásnějším komiksovým časopisem Beneluxu. Jeho jarní číslo bylo sestaveno českým komiksovým historikem Pavlem Kořínkem a nabízí portfolio dvanácti nejvýraznějších mladých tváří českého komiksu včetně ukázek z jejich prací. Slavnostně bude představeno 12. 6. v bruselské knihovně Muntpunt.

„Český komiks na tom nejspíš nikdy nebyl lépe než dnes, alespoň tedy co se týče různorodosti, nápaditosti a ambicióznosti publikovaných prací,“ říká Pavel Kořínek. „Charakterizuje ho sebedůvěra, nakažlivé nadšení a chuť vyprávět i experimentovat.“ Bruselskou přednášku Pavla Kořínka doprovodí živou animací inspirovanou českým komiksem slavný vlámský komiksový autor Charel Cambré.

Ve spolupráci s Českým centrem Rotterdam proběhne již 11. června 2019 představení Stripgids také v Amsterdamu, a to v knihkupectví Boycott Books. I zde vystoupí Pavel Kořínek a Charel Cambré. Diváci se ale budou moci těšit také na oficiální uvedení nizozemského překladu knihy Podivuhodná robotí expedice za účasti autora Jindřicha Janíčka.

„Současný český komiks jsme chtěli představit i v sousedním Nizozemsku, i když zdejší scéna není tak živá jako v Belgii. Oslovili jsme úspěšné amsterodamské knihkupectví a nakladatelství Boycott Books, které vydává výtvarně zajímavé knihy v nizozemštině, včetně knih českých,“ doplňuje Hana Schenková z Českého centra v Rotterdamu.

V září poté v rámci Bruselského festivalu komiksu proběhne výstava Mezitím na jiném místě, mapující českou komiksovou historii.

Představení Stripgids no. 5:

11.6. 2019 19:00, Boycott Books, Amsterdam – https://boycottbooks.com/11-06-presentation-of-stripgids-5-boycott-book-launch/

12. 6. 19:30 Muntpunt, Brusel – https://www.facebook.com/events/1095133380670785/

CzechLit