Autorské dvojice z Česka budou hledat inspiraci v bývalém polském sanatoriu

Osm dvojic autorů a ilustrátorů se bude v Sokołowsku věnovat svým společným knižním projektům.

Zprávy

Eco-Tower v Sokołowsku. Foto: https://www.sokolowsko.org/en/foundation

Eco-Tower v Sokołowsku. Foto: https://www.sokolowsko.org/en/foundation

Čeští autoři a ilustrátoři zapojení do projektu Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny) stráví v dubnu 14 dní v inspirativním prostředí polského Sokołowska, městečka nedaleko českých hranic. Zdejší sanatorium bylo na konci 19. století největším a nejznámějším lázeňským střediskem, které se zabývalo léčbou tuberkulózy. Polorozpadlý areál, který spíše připomíná zámek než sanatorium, objevila sochařka Bożenna Biskupska a fotograf Zygmunt Rytka. Jimi založená nadace In Situ Contemporary Art Foundation se od té doby snaží, aby se budova sanatoria proměnila v kulturní centrum, ve kterém bude například i archiv Krzysztofa Kieślowského, který v Sokołowsku prožil dětství.

Celkem osm dvojic autorů a ilustrátorů, mezi kterými je například i spisovatelka Jana Šrámková nominovaná na Magnesii Literu v kategorii knihy pro děti a mládež za svou knihu Fánek mořeplavec (Běžíliška, 2022), bude mít možnost se v Sokołowsku věnovat svým společným knižním projektům. V rámci doprovodného programu proběhnou dne 18. 4. na zdejší základní škole workshopy vedené českými autory a ilustrátory, večer pak představí v místní kavárně Kino Zdrowie Markéta Pilátová spolu s překladatelkou Agatou Wróbel knihu Senzibil, která vyšla v polštině v březnu tohoto roku. Návštěvníci kavárny se budou moci podívat i na ukázky z leporel na téma Malí / velcí, které autorské dvojice vytvořily v rámci projektu na podzim minulého roku. Leporela a knihy autorských dvojic zapojených do projektu byly vystaveny i během letošního Knižního veletrhu v Bologni (Bologna Children’s Book Fair), který oslavil 60 let od svého vzniku. Někteří z autorů také využili nabídky Českého literního centra na účast na veletrhu, kde se měli se možnost ve dnech 6. až 9. března seznámit s nejaktuálnější produkcí knih pro děti a mládež.

Bologna

Stánek v Bologně prezentující leporela a knihy autorských dvojic

Více o tom, jak tvorba autorských dvojic vypadá, se dozvíte v podcastu Českého literárního centra Za knihami. V prvním díle této série si povídá Olga Stehlíková s účastnicemi projektu Markétou Pilátovou a Martinou Trchovou. V druhém díle podcastu si bude o své tvorbě povídat Radek Malý a Andrea Tachezy.

Ukázka z leporela Jany Šrámkové a Andrey Tachezy.

Ukázka z leporela Jany Šrámkové a Andrey Tachezy.

Projekt Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny v Brně) s názvem Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy.

 

CzechLit