Březnovou rezidentkou v Broumově je Štěpánka Jislová

Komiksová ilustrátorka založila českou pobočku Laydeez do Comics.

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

V březnu bude v Literárním domku v areálu Kláštera Broumov na rezidenčním pobytu tvořit ilustrátorka a komiksová autorka Štěpánka Jislová. Ve stejné době bude v Broumově pobývat německý spisovatel a umělec Stephen Gräfe, jehož rezidenční pobyt zajišťuje Goethe-Institut.

Rezidenční pobyty v Broumově pro české literáty a autorské dvojice organizuje České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, ve spolupráci s kulturním a vzdělávacím centrem Klášter Broumov. Rezidentce/rezidentovi/autorské dvojici se hradí ubytování a stipendium ve výši 4000 Kč týdně.

MEDAILONEK AUTORKY:

Štěpánka Jislová (1992) je česká ilustrátorka a komiksová autorka. Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích (Aargh, Caves, BubbleGun, XEROX) i zahraničních sborníků (Bobla, Dirty Diamonds, CBA). S komiksem Strom vyhrála v roce 2013 soutěž CZ.KOMIKS. Zúčastnila se komiksového sympozia Superhdinové východního bloku Galerie Klatovy Klenová a v roce 2016 se stala rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii v rámci prestižního grantu Getting To Know Europe.

Je spoluzakladatelkou české pobočky Laydeez do Comics, organizace, která si klade za cíl představovat široké veřejnosti komiksové autorky a jejich tvorbu. Patří do tzv. GENERACE 2.0, skupiny nastupujících českých komiksových autorů. Mimo komiksové a ilustrativní práce se věnuje herním konceptům, stripům, obálkám knih, návrhům potisků oblečení a tetování. Na podzim 2016 vyšel v Mladé Frontě jeden z dílů edice Češi podle scénáře Pavla Kosatíka v komiksové formě, a to díl pojednávající o Mnichovské dohodě s názvem Jak Beneš ustoupil Hitlerovi. V roce 2017 vydala své první zcela autorské album s názvem Klášter Nejsvětějšího Srdce, který vypráví o obyvatelích kláštera, který je v post-apokalyptickém světě ztracený uprostřed toxické mlhy. Je autorkou ilustrací řady knížek, např. 3x detektiv Kalle (Albatros) nebo Daniel v jámě lvové (Meander).

CzechLit