Cena Boloňského veletrhu pro Město pro každého

Český titul nakladatelství Labyrint je jednou z osmi oceněných knih.

Ocenění, Zprávy

Autoři knihy (zleva) Osamu Okamura, David Böhm a Jiří Franta

Autoři knihy (zleva) Osamu Okamura, David Böhm a Jiří Franta

Kniha Město pro každého (2020) s podtitulem Manuál urbanisty začátečníka, kterou napsal děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura a výtvarně zpracovali David Böhm a Jiří Franta, získala Bologna Ragazzi Award na největším festivalu dětské knihy na světě.

„Díky tomuto ocenění se důležitý obsah knihy o tom, jak lépe plánovat naše města a jakou roli v tom hrají architekti a urbanisté, dostane zřejmě k mnohem většímu publiku, než jsem předpokládal, z čehož mám obrovskou radost,“ říká autor Osamu Okamura a dodává, že se po udělení ocenění už hlásí nakladatelé z celého světa.

Rozhovor s Osamu Okamurou o jeho nové knize čtěte ZDE.

Bologna Ragazzi Award oceňuje ilustrované dětské knihy z celého světa už od roku 1966. V ročníku 2021 dorazilo k posouzení poroty 1577 knih z 41 zemí rozdělených do osmi kategorií. Město pro každého zvítězilo v kategorii New Horizons, ve které porota oceňuje inovativní přístupy.

„Tato úžasná kniha užívá lesklého formátu časopisu na jedno použití a křiklavých barevných fotografií originálních modelů k vyjádření vzrušující dynamiky městského designu. Tvůrci vyrobili obří maketu papírového města a sepsali naléhavý a poučný text o problémech městského navrhování a otázce spravedlnosti ve městě. Čtenáři se tak dostávají do kritické role, kdy se na stránky dívají jako architekti, kteří rozhodují nad modelem města, k jehož přehodnocení byli vyzváni,“ píše se v posudku poroty.

„Bologna Ragazzi Award má dlouhou tradici a je oceněním za celý světový knižní trh. Její udělení proto dává knize velký kredit a jistě pomůže tomu, že kniha bude nyní vycházet i v překladech v jiných zemích,“ říká Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint.

 

 

CzechLit