Česká literatura v Budapešti

Česká republika se národním stánkem poprvé účastnila mezinárodního knižního veletrhu International Book Festival Budapest.

Zprávy

hu

Veletrh skončil v neděli 24. dubna 2016, jednalo se o třiadvacátý ročník. Hlavní zemí bylo letos Slovensko.

Český stánek realizovalo České centrum Budapešť ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Vedle novinek české literatury nabízel stánek pod hlavičkou „Nejen Hrabal“ k prodeji aktuální překlady české literatury do maďarštiny, mj. tituly Petry Soukupové (Zmizet), Kateřiny Tučkové (Žítkovské bohyně) a Petra Hrušky (Darmata).

Tři jmenovaní se pak veletrhu účastnili osobně, společně s další českou spisovatelkou, Viktorií Hanišovou, autorkou románu Anežka (2015). Program sestával z autorských čtení, autogramiád a četných diskuzí, například na témata vztah současné české literatury k tradici nebo cena European Prize for Literature určená na podporu překladu národních literatur do cizích jazyků.

České centrum Budapešť realizovalo u příležitosti národní prezentace nabídkový katalog v maďarštině s profily zhruba šesti desítek titulů české literatury vydaných v letech 2000–2015.

Ačkoli International Book Festival Budapest patří formátem k menším veletrhům, zájem publika i nakladatelů o současnou českou literaturu byl vysoký. Po zkušenosti letošního hlavního hosta, který na veletrhu prezentoval více než čtyři desítky knižních překladů realizovaných v posledním roce, stojí za zvážení v příštích letech rovněž hlavní hostování České republiky.

CzechLit