Česká literatura ve španělském literárním časopisu Quimera

Měsíčník věnoval tematickou přílohu současné české literatuře.

Zprávy

Obálku časopisu navrhl český ilustrátor Jaromír 99. Foto: Pavel Růžička

Obálku časopisu navrhl český ilustrátor Jaromír 99. Foto: Pavel Růžička

Barcelonský literární měsíčník Quimera. Revista de Literatura se po ekvádorské, africké nebo japonské literatuře zaměřil na literaturu českou. Na třiceti stránkách svého 450. čísla publikovaného v červnu tohoto roku uveřejnil široký výběr textů, od článků o české próze nebo komiksu po výběr ze současné poezie.

Vznik čísla podnítilo a finančně podpořilo České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny. Číslo připravila Kateřina Chromková z Českého literárního centra s pomocí překladatele Enriqueho Gutiérreze Rubia a básníka Maria Martína Gijóna.

Tematickou přílohu otevírá úvod Enriqueho Gutiérreze Rubia. V prvním článku literární teoretička Alena Šidáková Fialová představuje českou prózu po roce 1989. Následuje rozhovor s Jáchymem Topolem, který vedl sociolog a literární kritik Jan Váňa. Rozhovor doprovází úryvek z Topolova románu Sestra (1994), ve Španělsku dosud nepublikovaného, který přeložil Kepa Uharte.

Quimera2

Rozhovor Jana Váni s Jáchymem Topolem v časopisu Quimera. Foto: Pavel Růžička

Příloha dále obsahuje jednu ze závěrečných kapitol z knihy básnířky a architekty Anny Beaty Háblové Nemísta měst (2019) v překladu Daniela Ordóñeze. Teoretik komiksu Pavel Kořínek shrnuje ve svém textu genezi moderního českého komiksu a jeho dosavadní největší úspěchy. Básník Jan Škrob charakterizuje nejvýraznější linie v poezii nejmladší generace českých básníků a básnířek.

V závěrečném pestrém výběru české poezie jsou uveřejněny básně Pavla Kolmačky (přel. Jorge Nicolás Lucero), Petra Borkovce (přel. Enrique Gutiérrez Rubio), Milana Děžinského (přel. Patricia Gonzalo de Jesús), Olgy Stehlíkové (přel. Elena Buixaderas), Jitky N. Srbové (přel. Elena Buixaderas), Jonáše Zbořila (přel. Enrique Gutiérrez Rubio) a Magdaleny Šipky (přel. Patricia Gonzalo de Jesús).

Quimera3

Básně Olgy Stehlíkové a Jitky N. Srbové v časopisu Quimera. Foto: Pavel Růžička

Obálku časopisu navrhl český komiksový tvůrce a ilustrátor Jaromír 99.

České literární centrum ve spolupráci s redakcí časopisu plánuje na podzim v Barceloně prezentaci čísla s autorským čtením za účasti několika zastoupených autorů a autorek.

Časopis v tištěné i digitální podobě je možné koupit ZDE.

Quimera. Revista de Literatura je barcelonský literární časopis věnující se převážně literární kritice. V roce 1980 ho založil Miguel Riera Montesinos a vychází měsíčně v tištěné i digitální podobě. Úvodník prvního čísla napsal světoznámý mexický esejista a nositel Nobelovy ceny za literaturu Octavio Paz. Kromě něj v průběhu let na stránkách časopisu publikovali Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges, Carlos Fuentes, José Saramago, Susan Sontag, Willam S. Burroughs, ale třeba také Milan Kundera. Současným šéfredaktorem je Jordi Gol.

CzechLit