Česká republika v roli hlavní země na knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019

Největší akce na podporu české literatury v zahraničí proběhne za tři roky.

Zprávy

leipziger_buchmesse

Ministr kultury Daniel Hermann společně s ředitelem Lipského knižního veletrhu Oliverem Zillem podepsali v pondělí 18. 7. 2016 dohodu o prezentaci České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019.

Česká republika se jednoho ze čtyř nejdůležitějších evropských festivalů zúčastní se statusem hlavní země. Hlavním hostem březnové knižní akce bude naše země po čtyřiadvaceti letech, což byl jeden z důvodů, proč německá strana Českou republiku k prezentaci vyzvala.

Výsledkem tříletých příprav bude český stánek o výměře zhruba sto padesáti čtverečních metrů a třicet až čtyřicet současných českých autorů prezentujících se na desítkách literárních akcích.

Po zkušenostech z minulých ročníků veletrhu lze očekávat nárůst překladu české literatury do němčiny. Hostující země dotuje samotný překlad, vydání zajišťuje hostitel, mezinárodní knižní veletrh v Lipsku.

V porovnání s ostatními významnými knižními festivaly, kterých se Česká republika každým rokem účastní, je postavení hlavního hosta na mezinárodním veletrhu v Lipsku nejdůležitějším počinem podpory propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.

CzechLit