České literární centrum a podpora Ukrajiny

Pobyty pro ukrajinské autory a další iniciativy

Zprávy

CLC-MZK logo

České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, bude v příštích měsících podporovat ukrajinské spisovatele, a to zejména formou rezidenčních pobytů v České republice. V uplynulých týdnech se ČLC také připojilo k řadě výzev a prohlášení na národní i evropské úrovni.

 

Rezidenční pobyty pro ukrajinské autory a překladatele

České literární centrum mimořádně nabídne své rezidenční pobyty v Praze a Brně, které jsou tradičně určeny překladatelům z češtiny a zahraničním bohemistům, také ukrajinským literátům. Do 31. března se mohou ukrajinští spisovatelé a překladatelé hlásit na několikatýdenní rezidenční pobyty v období září, říjen a listopad 2022.

Více informací o rezidenčních pobytech je k dohledání ZDE.

Již od začátku března pobývá v Praze ukrajinská básnířka a překladatelka Yulia Zakarzhevska Kruchak, která spolu s dvěma dětmi uprchla z Ukrajiny. ČLC jí za asistence české spisovatelky ukrajinského původu Marie Iljašenko zajistilo dvouměsíční rezidenční pobyt se stipendiem.

 

České literární centrum se zároveň připojilo k těmto výzvám a prohlášením:

 

Kultura pro Ukrajinu

Ve čtvrtek 3. března proběhl na pražské Kampě benefiční koncert pořádaný výzvou Kultura pro Ukrajinu. České literární centrum se stejně jako desítky divadel, festivalů a kulturních institucí připojilo k prohlášení této iniciativy:

„My, aktéři české kulturní scény jsme vyděšeni současným vývojem situace na Ukrajině. Jasně se vymezujeme vůči postupu Ruské federace v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Považujeme za nezbytné vyjádřit solidaritu s ukrajinskými obyvateli. Vyzýváme všechny, kteří mají možnost, aby se k naší iniciativě připojili…“

Celé znění výzvy najdete ZDE.

 

ENLIT (European Network for Literary Translation)

Na základě iniciativy ČLC vystaví členské země evropského sdružení ENLIT (European Network for Literary Translation), které se účastní mezinárodních knižních veletrhů v Boloni a Londýně, na svých stáncích cca 5 knih ukrajinských autorů v překladu do jiných jazyků s odkazem na pomoc Ukrajině. Půjde nejenom o podporu Ukrajině, ale i o skutečnost, že ukrajinská literatura a kultura do Evropy patří a je o ně zájem. Knižní veletrhy už oznámily bojkot ruských vystavovatelů.

Celé prohlášení najdete ZDE.

 

EVROPSKÁ ALIANCE AKADEMIÍ (EAA | European Alliance of Academies | Akademie der Künste)

Jako spoluzakládající člen Evropské aliance akademií při Akademii umění v Berlíně se České literární centrum připojilo k prohlášení, které odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu.

Prohlášení v anglickém jazyce najdete ZDE.

CzechLit