České literární centrum na Světě knihy 2023

Literární čtení, besedy i výstava knih pro děti

Pozvánky, Zprávy

Foto: Pavel Růžička, České literární centrum

Foto: Pavel Růžička, České literární centrum

České literární centrum přichystalo v rámci Světa knihy program, který koresponduje s letošním motem veletrhu „Autoři bez hranic“.

Díky mezinárodnímu projektu CELA, který centrum od roku 2019 realizuje, se české publikum bude mít možnost seznámit s tvorbou talentovaných českých i zahraničních autorek. V pátek 12. 5. od pěti hodin představí Urszula Jabłońska (Polsko), Marija Pavlović (Srbsko), Yelena Schmitz (Belgie) spolu s Lucií Faulerovou a Annou Beátou Háblovou své texty na téma Změna, které v rámci projektu vznikly. S Filipem Korytou budou autorky diskutovat o postavení začínajících spisovatelů v Evropě a své profesní dráze. V sobotu 13. 5. od pěti hodin představí Lisa Weeda svůj bestseller Aleksandra, ve kterém popisuje celé jedno století ukrajinské historie. Román, v překladu Blanky Juranové, vydalo v minulém roce nakladatelství Garamond.

Dvě události budou věnovány Ceně EU za literaturu, která prošla výraznou proměnou. V pátek 12. 5. po poledni proběhne debata o smyslu a směřování tohoto evropského literárního ocenění. V rámci akce vystoupí jedna z pořadatelek ceny Anne Bergman-Tahon, Viktor Debnár z české Kanceláře Kreativní Evropa a Kryštof Eder jako zástupce české poroty. Následující den se pak návštěvníci Světa knihy budou moci setkat s několika letos nominovanými autory: kromě Ondřeje Štindla, nominovaného s románem Tolik popela za Česko, nahlédnou pod tvůrčí pokličku švédské autorky Marit Kapla a Polky Sabiny Jakubowské.

Páteční program profesního fóra se již tradičně věnuje diskuzím o překládání. O postavení začínajících překladatelů si budou povídat čeští a zahraniční překladatelé zapojení do mezinárodního projektu CELA. Druhá diskuze se bude věnovat problematice strojového překladu.

Program Světa knihy letos doplní i výstava, která představí ukázky z leporel celkem osmi autorských dvojic autorů a ilustrátorů zapojených do projektu Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny v Brně) s názvem „Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež“ realizovaného za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy. Celkem tři autorské dvojice autorů a ilustrátorů Tomáš Končinský a Daniel Špaček, Dora Kaprálová a Darja Čančíková, Vojta Šeda a Lukáš Csicsely představí své aktuálně vydané knihy dětskému publiku v Ateliéru Jahoda.

Program Českého literárního centra na Světě knihy ke stažení ZDE.

Svět knihy _ final_grafika_24_04

 

CzechLit