České literární centrum se letos zaměří na literaturu pro děti a mládež

Projekty v ČR i v zahraničí

Zprávy

Foto: Agáta Faltová

Foto: Agáta Faltová

České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, zaměří v letošním roce své aktivity zejména směrem k propagaci literatury pro děti a mládež. Za cíl si klade nejenom představit aktuální českou tvorbu v zahraničí, zvýšit počet vydaných knih v překladu, ale i podpořit přímo tvůrce knih pro děti a mládež. V rámci svého stěžejního letošního projektu ČLC vyšle v dubnu celkem osm autorských dvojic, které společně vytvořili již minimálně jednu knihu pro děti a mládež, na čtrnáctidenní rezidenční pobyt do polského Sokolowska.

Projekt s názvem Podpora tvůrců literatury pro děti a mládež je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím komponenty Ministerstva kultury v rámci Národního plánu obnovy představí nově vzniklá autorská leporela dvojic autorů ve složení Andrea Tachezy / Jana Šrámková, Dora Kaprálová / Darja Čančíková, Lukáš Csicsely / Vojtěch Šeda, Markéta Pilátová / Martina Trchová, Nikola Logosová / Michal Štěpánek, Olga Černá / Eva Volfová, Patrik Antczak / Avihai Nizri a Tomáš Končinský / Daniel Špaček. Ti se budou mít možnost během roku zúčastnit významných mezinárodních festivalů zaměřených na literaturu pro děti a mládež a také povedou workshopy pro děti. Jejich společnou tvorbu představí i výstava Malí a velcí, která bude k vidění v zahraničí, ale také na letošním Světě knihy v Praze, v prostorách pražského Centra české dětské knihy nebo v Moravské zemské knihovně v Brně. Vybraní čeští autoři a ilustrátoři budou také hosty podcastu ČLC „Za knihami“. První podcast představí spolupráci Markéty Pilátové a Martiny Trchové.

 

 

Rezidencemi ke kreativitě

ČLC vyhlásí na jaře celou řadu výzev na rezidenční pobyty v ČR a zahraničí pro autory knih pro děti a mládež a ilustrátory, které nabízí ve spolupráci s partnerskými organizacemi. Vzhledem k prioritě ČLC pro rok 2023 budou upřednostněny projekty zaměřené na literaturu pro děti a mládež, o rezidence se tedy mohou ucházet spisovatelé, ilustrátoři, tvůrci autorských knih a komiksu, ale i autorské dvojice. První rezidenci v zahraničí letos absolvuje Veronika Bílková, která stráví květen v La Ciotat nedaleko Marseille. Během března budou na webu czechlit zveřejněny otevřené výzvy na rezidenční pobyty v Itálii a Německu.

Kromě rezidenčních pobytů ČLC připravuje a organizuje výjezdy autorů a ilustrátorů, kterým již kniha v zahraničí vyšla. Do USA vyjede v březnu Marka Míková; Galina Miklínová a Petr Stančík představí překlady svých děl dětskému publiku v rámci Lipského knižního veletrhu a na festivalu Sofia Book Bazaar v Bulharsku. Na mezinárodním festivalu ilustrace BIM v Marseille se kromě rezidentky Veroniky Bílkové představí i Magdalena Ruthová a Jakub Plachý; Markéta Pilátová a Eliška Podzimková se zúčastní v září 5. ročníku Ahoj Festivalu ve švýcarském Curychu. Díky akcím v zahraničí se mohou autoři seznámit s aktuálními trendy v oblasti literatury pro děti a mládež, ale i zahraničími kolegy.

 

Od Knihexu až k Saarbrückenu

V červnu uspořádá České literární centrum zájezd pro celkem 15 zahraničních nakladatelů, kteří se budou moci seznámit s aktuální českou produkcí a zástupci českých nakladatelů během knižního jarmarku Knihex 10. června v Praze. Celý rok věnovaný literatuře pro děti a mládež vyvrcholí hostováním České republiky na 23. ročníku mezinárodního festivalu dětské literatury v německém Saarbrückenu ve dnech 11. – 14. října 2023. Své knihy vydané v německém překladu zde představí dětskému publiku celkem 5 českých tvůrců.

Obálka katalogNa začátku tohoto roku vydalo ČLC publikaci v anglickém jazyce informující o vydaných knihách literatury pro děti a mládež v letech 2020-2022. Brožura bude dostupná na stánku České republiky na mezinárodních veletrzích v Boloni, Lipsku, Londýně a Frankfurtu nad Mohanem a prohlédnout si ji je možné i ZDE.

O tom, jak si česká literatura stojí v zahraničí, ale i dalších aktivitách, bude České literární centrum v průběhu roku informovat na webu CzechLit, v newsletteru a na sociálních sítích.

 

 

CzechLit