České verše ve varšavském metru

Po celý březen bylo možné ve vagonech varšavského metra číst v polštině i v originále verše českého básníka Radka Malého.

Zprávy

56cea74780dca56cea7478118d56cea74782095

Jeho přítomnost ve varšavském podzemí byla součástí velkého projektu Verše v metru, který tu zorganizovalo sdružení kulturních institutů států EU, letos podruhé. Zúčastnilo se čtrnáct zemí, podle odhadů mohlo básně vidět až 3,5 milionu cestujících. Nápad vychází z myšlenky, že metrem denně jezdí statisíce lidí, za okny není nic vidět a tak se oko upne k básni umístěné ve voze nebo také na obrazovce, na nichž ve varšavských vagónech běží informace. Básně vyšly v originále spolu s překladem i formou e-booku a jako posty na Facebooku.

Akce měla značný mediální ohlas, informace o ní se objevily především na sociálních sítích a v rozhlase, dílem rovněž v tisku a v televizi (26 v rozhlase, 2 v televizi, 41 na internetu, 1 článek v deníku).

Projekt využil i Dne poezie 21.3., kdy prestižní Galerie současného umění CSW zorganizovala večerní čtení veršů, herci je představili v překladu a pozvaní autoři v originále. Sál byl naplněný do posledního místa, lidé seděli i na schodech. Ten den se do projektu zapojilo také několik varšavských kaváren, ke kávě nabízely stojací skládanky s básněmi z metra.

CzechLit