Česko bude v roce 2019 hlavním hostem Lipského knižního veletrhu

Naposledy se tak stalo v roce 1995.

Zprávy

leipziger_buchmesse

Okolo sto padesáti čtverečních metrů bude mít tuzemský stánek na Lipském knižním veletrhu, až se Česká republika v roce 2019 stane jeho hlavním hostem. V pátek to oznámilo ministerstvo kultury, které k účasti na akci vyzvala německá strana. Příprava prezentace potrvá tři roky. Kdo bude českou účast na veletrhu koordinovat, ministerstvo rozhodne ještě letos, jak sdělila jeho mluvčí Simona Cigánková.

„V rámci veletrhu i mimo něj proběhnou desítky literárních akcí, kde vystoupí odhadem třicet až čtyřicet současných českých autorů,“ uvedla mluvčí. Podle ní by tak početná česká účast mohla vést k více překladům české literatury do němčiny. Zatímco samotný překlad děl zaplatí česká strana, vydání zajistí hostitel, tedy lipský veletrh. „Je to velmi dobrá zpráva pro českou literaturu,“ tvrdí náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová, která letos o stavu tuzemské literatury debatovala například na Sjezdu spisovatelů.

„Ukazuje se, že o české spisovatele je v zahraničí zájem, že mají co nabídnout. Němčina je navíc pro překlady klíčovým jazykem a lipský knižní veletrh obrovským literárním festivalem, kterým žije celé město,“ dodala Kalistová.

Účast České republiky v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je podle ministerstva kultury „jednoznačně největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech„, jak úřad uvedl.

Lipský knižní veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy plus Skandinávii. Spolupráce mezi jeho organizátory a Českou republikou je dlouhodobá a oboustranně žádaná, míní ministerstvo kultury.

CzechLit