ČR čestným hostem britského komiksového festivalu Lakes 2021

České literární centrum představí šest domácích komiksových tvůrců.

Zprávy

The Lakes with czech 02

České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, podepsalo v roce 2019 memorandum o dlouhodobé spolupráci s mezinárodním festivalem komiksu Lakes, který se koná každoročně v říjnu v anglickém městě Kendal. V memorandu se obě strany dohodly na pořádání výměnných rezidenčních pobytů pro české a britské tvůrce přinejmenším po dobu tří let, tedy v letech 2019 až 2021.

Vyústěním úzké spolupráce mezi ČLC a organizátory festivalu Lakes bude hostování ČR v Kendalu v roce 2021, odložené o rok kvůli pandemii Covid-19.


Pět českých vstupů na letošním festivalu

Přes odklad hostování na příští rok, dostane český komiks už na letošní edici festivalu (9. – 11. 10.), která mimořádně proběhne jen digitálně, značný prostor. Přichystáno je pět českých prezentací, přičemž tou největší bude digitální výstava komiksové umělkyně Toy_Box. Důležitou součástí programu bude také krátký film mapující vznik němého komiksu Raymond, který Vojtěch Mašek vytvořil během loňského rezidenčního pobytu v Kendalu. Návštěvníci webových stránek festivalu se mohou těšit i na video upoutávku anglického vydání komiksu Zátopek (přel. Jan Novák, vydává nakladatelství SelfMadeHero), na přednášku Pavla Kořínka z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, odborníka na komiksovou tvorbu, či účast Lucie Lomové v komiksové štafetě Pass the Panel.

Kompletní program letošního festivalu je k nahlédnutí ZDE.


Hostování v roce 2021

Spolupráce ČLC s Lakes vyvrcholí v říjnu 2021, kdy bude Česká republika hlavní hostující zemí festivalu. ČLC plánuje na festivalu představit šest českých komiksových tvůrců a na přípravě českého programu bude spolupracovat se zmíněným Pavlem Kořínkem a dále rovněž s britským novinářem, editorem a odborníkem na komiks Paulem Gravettem.

Program českého hostování, jehož konkrétní podoba vznikne na jaře 2021, bude tvořit přinejmenším 4-5 akcí (přednášky, diskuze, živá kreslení, knižní uvedení). V plánu je například uvedení anglického vydání komiksu Vojtěcha Maška Sestry Dietlovy (přel. Julia a Peter Sherwood, vydá nakl. Centrála). Součástí české prezentace na festivalu Lakes 2021 bude představení nové komiksové výstavy Českých center, kooperačního partnera projektu, která nese název Tady a teď.

CzechLit