ČR hlavní hostující zemí na knižním veletrhu ve Varšavě (září 2021)

Na veletrhu se představí jedenáct českých spisovatelů.

Zprávy

WBF press materials, Varšava

Jedenáctý ročník knižního veletrhu ve Varšavě (Warszawskie Targi Książki) bude patřit České republice. Její hostování bylo kvůli pandemii přesunuto z loňského na letošní podzim a uskuteční se v termínu 9. až 12. září. Pověření k přípravě hostování dostala v první polovině června Moravská zemská knihovna v Brně, která tradičně zajišťuje český stánek na čtyřech veletrzích (Londýn, Bolona, Lipsko a Frankfurt nad Mohanem), od Ministerstva kultury České republiky.

„Varšava je první skutečný veletrh, který by se měl odehrát po pandemické době. A pro českou literaturu je dobrá zpráva, že právě při příležitosti, na kterou bude díky tomu soustředěna velká mezinárodní pozornost, bude v roli hostující země. Jsme ve velkém očekávání, ale můžeme se opřít o skvělou pozici, kterou česká literatura v Polsku má. Díky českým autorům, ale i díky skvělým překladatelům,“ řekl Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

Veletrh se odehraje fyzicky, na venkovním prostranství před Palácem kultury a vědy v centru Varšavy. Dramaturgická rada složená z odborníků z literárního prostředí nominovala jedenáct českých autorek a autorů. Jsou jimi: Michal Ajvaz, Bianca Bellová, David Böhm, Radka Denemarková, Petr Hruška, Petra Hůlová, Galina Miklínová, Iva Procházková, Jaroslav Rudiš, Marek Šindelka a Kateřina Tučková. Paralelně s knižním veletrhem se koná festival Komiksová Varšava (Komiksowa Warszawa), na kterém vystoupí Pavel Čech.

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s českými autory, který proběhne na Czech Stage. To nejlepší z české literatury si budou zájemci moci prohlédnout v národním stanu ČR o rozloze 300 m2. Během slavnostního zahájení veletrhu vystoupí ve čtvrtek 9. září večer česká violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová a v rámci národního programu se připomene i 85 let od narození a 10 let od úmrtí českého dramatika Václava Havla.

„Ambasadorem českého hostování je polský spisovatel, novinář i propagátor české kultury v Polsku Mariusz Szczygieł. Ujme se i dramaturgie a moderace několika literárních akcí. Hostování ČR ve Varšavě by se neobešlo bez řady kooperačních partnerů, se kterými doprovodný program připravujeme – České centrum Varšava, Polský kulturní institut v Praze, Velvyslanectví České republiky ve Varšavě a Instytut Reportažu,“ uvedl Martin Krafl, programový koordinátor hostování ČR na varšavském veletrhu.

Členy dramaturgické rady jsou: ředitel Světa knihy Radovan Auer, slavistka a bohemistka Joanna Goszczyńska, pověřený vedoucí Českého literárního centra (sekce Moravské zemské knihovny) Martin Krafl, ředitelka Českého centra Varšava Taťjana Langášková, filolog a básník Jakub Pacześniak, literární publicista a vydavatel Zdenko Pavelka, bohemistka a překladatelka Julia Różewicz, spisovatel a reportér Mariusz Szczygieł, ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček, překladatelka Anna Wanik, polonistka a překladatelka Lucie Zakopalová a spisovatel Tomáš Zmeškal.

CzechLit