Dubnové rezidence v klášteře Broumov

Do Broumova přijely pracovat spisovatelka Ulrike A. Bleier a ilustrátorka Anastasia Stročkova.

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

Broumovský klášter. Foto: Kateřina Ostradecká

Dubnovými rezidentkami v Broumově jsou spisovatelka Ulrike Anna Bleier, vyslaná Goethe-Institutem, a ilustrátorka Anastasia Stročkova, jejíž broumovskou rezidenci podporuje České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny.

Doc. Ulrike Anna Bleier se narodila v Řezně. Jako diplomovaná sociální pracovnice působila mj. v kolínské věznici. Vedle sociální práce studovala také obecnou lingvistiku, historicko-srovnávací jazykovědu a fonetiku na univerzitě v Kolíně nad Rýnem. Od r. 2000 pracuje jako spisovatelka na volné noze, vysokoškolská pedagožka a novinářka. Žije a tvoří v Kolíně nad Rýnem.

Publikuje v různých literárních časopisech a antologiích a zveřejnila dvě povídky a dva romány, loni román s názvem Bushaltestelle (Autobusová zastávka). V něm použila neobvyklou vypravěčskou perspektivu a pozvala čtenáře na fascinující cestu po stopách jedné česko-německé rodinné historie. Ulrike Anna Bleier získala za svou tvorbu různá ocenění, byla stipendistkou řady literárních institucí, naposledy v roce 2018 Künstlerhaus Schloss Wiepersdorf. V Broumově bude pracovat na svém nejnovějším románovém projektu, který se zabývá česko-německým kontextem.

Anastasia Stročkova (1988) je absolventka ateliéru Ilustrace a grafiky UMPRUM, ilustrátorka pracující na pomezí užité ilustrace a objektu, okouzlená scénografií a prostorem pop-up knih pro děti. Věnuje se převážně kresbě, má vášeň pro barvy a linie. Maluje ručně i digitálně, používá intenzivní barevnost, dynamické vzory, bezprostřední vyprávění. Miluje improvizaci v tvorbě i v životě, chodí do hor a létá do dalekých zemí.

CzechLit